İçişleri'nden yeni genelge: 24 şehire kara, hava ve denizden giriş çıkış yok!

İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayınlayarak 24 şehire kara, hava ve denizden giriş çıkışları 15 günlüğüne kadar durdurdu

İçişleri'nden yeni genelge: 24 şehire kara, hava ve denizden giriş çıkış yok!

İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayınladı ve 24 şehire kara, hava ve deniz yolu ile yapılacak tüm giriş ve çıkışlar 15 günlük süreyle durdurulduğunu bildirdi.

O iller şunlar:

Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.

Bu illere giriş çıkışlar pazartesi günü saat 24.00’dan 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'a kadar geçici olarak durdurulacak.

Buna karşılık Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla’ya hava, kara ve deniz yoluyla yapılacak giriş ve çıkış kısıtlaması kaldırıldı.

Genelgede şu ifadeler kullanıldı:

-  Büyükşehir statüsündeki Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 24 ilimiz sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 4 Mayıs 2020 Pazartesi günü saat 24.00’ten 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'e kadar geçici olarak durdurulacak.

- Bu illerimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak.

- Şehir giriş-çıkış kısıtlamasına yönelik ilgi (a), (b) Genelgelerimiz ile belirlenen usul, esas ve istisnalar bu Genelge ile getirilen kısıtlama dönemi için de geçerli olacak.

Yapılan açıklamada, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER