İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem: Bunları yapmayan uçağa binemeyecek!

İstanbul Havalimanı üst düzey yöneticisi Kadri Samsunlu, 28 Mayıs'ta açılması planlanan iç hat uçuşları ile ilgili açıklamalarda bulundu

İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem: Bunları yapmayan uçağa binemeyecek!

Koronavirüsten sonra havalimanlarında de yeni tedbirler alınacak.

İstanbul Havalimanı üst düzey yöneticisi Kadri Samsunlu, 28 Mayıs'ta başlaması planlanan iç hat uçuşları ve havalimanlarında alınacak tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Samsunlu, CNN Türk'te katıldığı programda şu ifadeleri kullandı:

-  İstanbul Havalimanı’ın Ramazan Bayramı’ndan sonra 28’inde iç hat uçuşlarına açılması hedefleniyor.

- Koronavirüsle mücadelede havalandırma çok önemli. İlk günden itibaren havalimanımıza yüzde yüz taze hava verilmesini sağladık.

- Koronavirüsün nefes alırken bulaştığına dair kanıtlanmış bir durum yok, bu hastalığın daha çok damlacıklarla bulaştığını biliyoruz. Bunu engellemek için maske takın deniyor. Terminale giren herkes maske takmak zorunda. Terminalde maskenin sürekli takılı olması gerekiyor, aksi takdirde müdahale edilecek.

- Müşterilerle çok fazla temas halinde olan personellerimiz maskeyle birlikte siperlik de takacaklar. Bazıları eldiven takacaklar. Her noktada termal sistem kullanılacak.

- Her yolcunun kendi sağlık durumunu bilmesi gerekiyor. Eğer ki corona virüsü semptomları buluyorsa yolcular, havalimanına gelmemeli.

- Havalimanına normal zamanlamalarla gelinecek. Sosyal mesafe uyarıları tüm alanda var. Yolcuların Kovid-19 kurallarına uygun şekilde terminalde bulunmaları sağlanacak. Alanda dolaşan bir hijyen takımımız olacak.

- Yemek alanlarında da sosyal mesafenin korunmasını sağlayacağız. Masalar arasında gerekli mesafeler sağlanacak. Aileler noktasında tek masa kullanımına izin verilecek.

- Tek gelen yolcuların masalarda yüz yüze gelmemelerini sağlayacak tedbirleri sağlayacağız. Yolcuların güvende hissetmesi çok önemli. Yolcu havalimanına baktığında gerekli tedbirlerin alındığını görecek.

- Yolcular seyahat sonrası ikamet edecekleri yerlerin adreslerini havalimanlarında bildirecekler. 

- Havalimanı girişlerine özel dezenfektanlı paspas koyulacak. Bu paspasla virüsün ayakkabı ile taşınımı engellenecek. 

- Tüm terminalde dezenfektan cihazları olacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER