İstanbul için kuvvetli yağış uyarısı! Meteoroloji saat verdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul için son dakika uyarısı yaptı.

İstanbul için kuvvetli yağış uyarısı! Meteoroloji saat verdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, İç ve Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinde Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

İSTANBUL'DA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK BEKLENİYOR

İstanbul'da sabah saatlerinde Avrupa Yakası'nda, öğleden sonra saat 16:00 sıralarında da il genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarıda, "Bugün öğle saatlerinden sonra Anadolu Yakası ağırlıklı olmak üzere İstanbul'da yerel olarak kuvvetli (15-30 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

SICAKLIKLAR MEVSİM NORMALLERİNİN ÜSTÜNDE SEYREDECEK

Kuzey kesimlerde sıcaklığın 2 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; akşam saatlerinde Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın, öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın güneyi, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) ve kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, Soba ve baca gazı zehirlenmesi, yüksek kesimlerde hızlı kar erimesi nedeniyle meydana gelebilecek su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

PROF. DR. ŞEN: YAĞIŞ CUMA ÖĞLEDEN SONRA BATIYI TERK EDİYOR

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından "Bugün öğleden itibaren Marmara Kuzey Ege ve Batı Karadeniz bölgelerinde gök gürültülü sağanak yağış görülecek Akşam ve gece İç Anadolu ve İç Ege daha sonra doğu Karadeniz'i de etkileyecek. Yağış cuma öğleden sonra batıyı terk edip Anadolu'ya gidecek. Sıcaklıklar artmaya devam edecek" mesajını paylaştı.

Şen, "Bugün yağışla birlikte Marmara'nın güneyi, Güney Ege, İç Anadolu'nun güneyinde, Batı Akdeniz'de rüzgar lodos yönünden kuvvetli, zamanla fırtına şeklinde esecek" ifadelerini kullandı. Şen, "Bu akşam saatlerinde Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yağışlar yerel olarak kuvvetli olacağından su baskınlarına dikkat" uyarısını yaptı.

Meteoroloji 51 kente sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu.

5 GÜNLÜK HARİTA

Yağışların yarın ülke geneline yayılması bekleniyor. Cumartesi günü sadece Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'da devam edecek yağışların pazar itibariyle yeniden başlayacağı tahmin ediliyor. İşte Meteoroloji'nin 5 günlük tahmin haritası...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER