İzmir'de ortalık karıştı: Fabrikada koronavirüs kavgası 

İzmir'in Çiğli ilçesindeki bir fabrikada bir işçide koronavirüs çıkınca ortalık karıştı. İşçilerle işveren kapıştı, güvenlik görevleri de devreye girince kavga çıktı

İzmir'de ortalık karıştı: Fabrikada koronavirüs kavgası 

Koronavirüs nedeniyle insanların hayatı alt üst oldu.

Çoğu insan işini kaybederken, "Evde kal" çağrılarına rağmen üretimi devam ettirmeye çalışan fabrikalarda sorun çıkmaya başladı.

İzmir'in Çiğli ilçesinde bulunan tekstil fabrikasında bir işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bunun ardından fabrikaya gelen İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler denetim yaptı. Denetimlerin ardından B.D. ile yakın mesafede çalışan 25 işçi, karantinaya alınması için evlerine gönderildi. 

Sağlık müdürlüğü ekipleri, fabrikada maske takılması ve sosyal mesafe kurallarına uyulması süresince çalışılabileceğinin raporunu da verdi. 

Ancak çalışmak istemeyen 200 kişilik işçi grubu fabrika sahibi H.A.'nın yaptığı konuşmaya rağmen ikna edilemedi.

Peşinden fabrika sahibiyle işçiler arasında tartışma çıktı. İşin içine güvenlik görevlileri de girince ortalık karıştı, kavga çıktı.

İddiaya göre güvenlik ekipleri, işçilere sopalarla müdahale etti. İki tarafın da yaşanan olay sebebiyle birbirlerinden şikayetçi oldukları öğrenildi. T

arafların yarın yeniden bir araya geleceği ve isteyen işçilerin işine döneceği, çalışmak istemeyenlere ise yıllık izin verileceği belirtildi. 

Yaşanan olayın ardından tekstil firması da konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

- 3 Nisan tarihine kadar 2 bin 300 çalışanımızın hiçbirinde herhangi bir bulguya rastlanmazken takip altında bulunan bir çalışanımızın hastanede yapılan tetkiklerinin pozitif olduğu kurumumuza bildirilmiştir.

- Bunun üzerine aynı gün İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri şirketin genelinde alınan tüm tedbirleri yerinde tetkik etmiş, ilgili çalışanlarla tek tek görüşmüş, kayıt altına almış ve olası temas hikayesi olabilecek çalışanlardan numune alarak iş yerinin çalışmasında herhangi bir engel olmadığını tespit etmiştir.

- Çalışma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın şirketimiz gibi çok sayıda çalışanı bulunan iş yerleri için tavsiye ettiği çalışma şartlarına uygun olarak üretim faaliyetlerimiz devam edecektir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER