İzmir'in Tire ilçesinde çekirge istilası: İlk adım atıldı

İzmir'de Akarca Ovası'nı istila eden çekirgelere karşı ilk adım atıldı. Havadan ilaçlamanın yasak olması nedeniyle traktörle ilaçlama yapılmaya başladı

İzmir'in Tire ilçesinde çekirge istilası: İlk adım atıldı

İzmir Tire'de tespit edilen çekirgelere karşı kimyasal mücadele başlatıldı.

Söz konusu çekirgelerin Suriye'den gelen işçiler tarafından bölgeye getirildiğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

İzmir'in Tire ilçesine bağlı Işıklar ile Yenioba köylerinin ortak merası olan Akarca bölgesinde tespit edilen çekirgelere karşı İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Tire Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik elemanları gözetiminde Devlet Yardım Mücadelesi kapsamında bitki koruma ürünü temin edildi.

Çekirgelere karşı kimyasal mücadele başlatıldı. Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mutlu Tıraş, üreticinin dağlık alanlarda drone ile ilaçlama yapılması yönündeki taleplerine ilişkin bilgi verdi.

"Havadan ilaçlamanın doğadaki diğer canlılara da zarar verdiği için yasaklandığını söyleyen Tıraş, "Bu uygulamayı yapamıyoruz. Traktörlerin arkasına takılan aparatlarla ilaçlamamızı yapacağız. 800 dekarlık bir alanda ilaçlama yapacağız. Takibi yapılarak kalan 400 dekar alanda da gerekirse ilaçlama yapacağız" diye konuştu.

İl müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, söz konusu çekirgelerin Suriye'den gelen işçiler tarafından bölgeye getirildiğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Bölgede tespit edilen türün yeşil çekirge olduğu ifade edilen açıklamada, bu türün bölgede zaman zaman lokal olarak zarara neden olan yerli çekirge türlerinden olduğu bilgisi verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER