Kocaeli'de imam yardıma koştu: Bakkalın veresiye defterindeki tüm borçları ödedi

Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde imamlık yapan Kadir Çelikiz, koronavirüs günlerinde borcu olan vatandaşların daha fazla zor duruma düşmemesi için elini taşın altına koydu ve bakkalın veresiye defterinde tüm borçları ödedi. Çelikiz, borçları sıfırladıktan sonra veresiye defterini yaktı

Kocaeli'de imam yardıma koştu: Bakkalın veresiye defterindeki tüm borçları ödedi

Çelikiz, kendisi ve birkaç hayırsever ile beraber mahalle sakinlerinin alışveriş yaptığı bakkala giderek veresiye defterinde yer alan tüm borçları sildi

Amacının koronavirüs nedeniyle geçirilen zor günlerde görev yaptığı mahalle halkına yardımcı olmak olduğunu söyleyen Çelikiz, şunları kaydetti:

“Ülke olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz. Tüm dünyayı kuşatan koronavirüs ülkemize de nüksetti. Bu kapsamda gerekli önlemler devlet büyüklerimiz tarafından alınıyor. Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ adlı kampanya var. Bizler de bu çağrılara sessiz kalmadık. Her zaman öncü ve rehber olması gereken biz din görevlileri olarak bu çağrıya sessiz kalamazdık. Nisan ayı maaşımızı eşimle beraber bu kampanyaya verdik.Vefa Sosyal Destek Grupları olarak aktif olarak da görev yapıyoruz. Dün camimizin avlusunda oturup, düşünürken görev yaptığım mahalleye başka ne yapabilirim diye sorgularken veresiye defterini satın almak aklıma geldi."

Satın aldığı veresiye defterinde geçimini güçlükle sağlayan kişilerin de olduğunu belirten Kadir Çelikiz, “Caminin hemen yanındaki bakkalı aradım. ‘Veresiye defterini hesapla, ne kadar olduğunu bana söyle. 1-2 saat içerisinde yanına geleceğim’ dedim. Bakkala gittim veresiye defterini inceledik, çok eski borçların olduğunu gördük. Oradan alışveriş yapıp hayatını kaybedenlerin sayısı da çoktu. Hayatta olup geçimini güçlükle sağlayan ihtiyaç sahibi onlarca aile de vardı. Bu defter üzerinde bakkal sahibi ile de pazarlık yaptık ve defteri satın aldım” diye konuştu.

Defterdeki mahalle sakinlerinin kişisel bilgileri olduğu için yaktığını söyleyen Kadir Çelikiz, “Defteri satın aldıktan sonra ne yapacağımıza karar veremedim. Bu defteri çöpe atamazdık, içerisinde bilgiler vardı çünkü. Ben de bunu yakmaya karar verdim. Kül olsun, uçsun gitsin istedim. İçerisinde kimin alacağı, kimin vereceği varsa hepsini yok edelim dedim” dedi.

Kadir Çelikiz amacının hem mahalle sakinlerine hem de mahalle esnafına yardım etmek olduğunu açıklayarak, şöyle konuştu:

“Bakkal sahibi çok şaşırdı, memnun oldu. O da bu defteri temizleme gayreti içerisindeydi. Defterde borcunu ödeyemeyen ya da az az ödeyen insanlar vardı. Tabii ki bakkalın üzerinden de büyük bir yük kalktı. Buradaki amacım mahallemizde ihtiyacı olan 50’ye yakın haneye ve esnafımıza yardım etmek. Buna neden olabildiysem bir din görevlisi olarak onur duyarım. İnşallah insanlarımıza örnek olur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER