Koronavirüs nedeniyle işi bırakmışlardı: Valilik işçilerin iş bırakmasını yasakladı!

Kocaeli'de elektrolitik bakır üretimi yapan bir firmada bir işçide koronavirüs testi pozitif çıkmış, birlikte çalıştığı 3 işçi daha gözlem altına alınmıştı. Bunun üzerine 600 işçi işi bırakma kararı almıştı. Ancak valilik iş bırakmayı yasakladı

Koronavirüs nedeniyle işi bırakmışlardı: Valilik işçilerin iş bırakmasını yasakladı!

Kocaeli'de elektrolitik bakır üretimi yapan bir firmada bir işçide koronavirüs testi pozitif çıkmış, birlikte çalıştığı 3 işçi daha gözlem altına alınmıştı.

Bunun üzerine firmada yeterince önlem alınmadığını gerekçe gösteren 600 işçi  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 13'üncü maddesi uyarınca çalışmaktan kaçınma haklarını kullanarak kendilerini 14 gün boyunca karantina almak istediklerini belirtmişler ve işi bırakmlışlardı.

Ancak Kocaeli Valiliği bugün aldığı bir kararla kent genelinde 15 gün boyunca iş bırakmayı yasakladı. 

Kocaeli Valiliğinden yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

- Koronavirüs salgınının dünyada olduğu gibi ülkemizde de halk üzerinde korku/panik oluşturabileceği ve toplu halde yapılacak her türlü eylem/etkinliklerin söz konusu virüsün yayılması açısından risk oluşturduğu değerlendirildiğinden, huzur ve güvenliğin, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve müessif olayların yaşanmaması amacıyla ilimiz sınırları dahilinde (Polis ve Jandarma Sorumluluk bölgelerinde) gerçekleştirilebilecek, açık ve kapalı yer toplantıları, her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantı ve aktiviteler, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, çadır kurma, meşale yakma, el ilanı/bildiri, broşür dağıtma, iş bırakma, protesto eylemi vb. türdeki eylem/etkinlikler 02/04/2020 günü saat:00.01'den 16/04/2020 günü saat:00.00'a kadar (15) gün süre ile yasaklanmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER