Kredi kartıyla kurbanlık alınır ama: Bir şart var

Kurban Bayramı yaklaşırken, kredi kartıyla kurbanlık almayı planlayan vatandaşların bunun uygun olup olmayacağı konusunda soru yağdırdıkları belirtildi

Kredi kartıyla kurbanlık alınır ama: Bir şart var

Kurban Bayramı yaklaşırken, kredi kartıyla ya da taksitle kurban almayı planlayan vatandaşların bu konuda diyaneti soru yağmuruna tuttukleri belirtildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın fetva sayfasında taksit ve kredi kartı ile ilgili kurbanlık kesimine yönelik şu bilgiler veriliyor:

- Kurban, Allah’a yakınlaşma niyeti ile yerine getirilen bir ibadettir. Bu amaç ise ancak kişinin kendi mülkiyetindeki hayvanı kurban etmesi ile gerçekleşir (Kâsânî, Bedâi‘, V, 76). Mülkiyet, hayvanı bizzat yetiştirme, hibe veya miras yolu ile olabileceği gibi satın alma yolu ile de gerçekleşebilir.

- Esasen vadeli satış caizdir (Mevsılî, el-İhtiyâr, II, 59). Taksit ise, borcun ödenmesinin belirli birkaç zamana vadeli olarak geciktirilmesidir (Mecelle, md. 157). Buna göre taksitlendirme yolu ile satın alınan bir mal, alıcının mülkiyetine geçtiğine göre, bu yolla alınan bir hayvanın kurban edilmesinde bir sakınca yoktur.

- Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. 

- Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. 

- Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir. 

- Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER