Maske nedeniyle polisle tartışmıştı: Rana Batı için 9 yıla kadar hapis istendi

İstanbul'da ağustos ayında meydana gelen olayda maske takmadığı için polislerle tartışan ve gözaltına alınan Rana Batı ve arkadaşı Zeynep K. hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

Maske nedeniyle polisle tartışmıştı: Rana Batı için 9 yıla kadar hapis istendi

İstanbul Kadıköy'de 19 Ağustos'ta maske takmadığı gerekçesiyle kendisini uyaran polisle tartışan Rana Batı ve Zeynep K. hakkında düzenlenen iddianamede, "Şüpheli Rana Batı'nın kurallara uygun maske takmadığı için polisler tarafından uyarıldı. Maskesini takan Rana Bat olay yerinden uzaklaşırken polislere yönelik küfür ve hakaret içerikli sözler sarf etti. Bunun üzerine müşteki polis memuru B.S. neden küfrettiğini sordu. Şüpheli toplumsal yaşamda hakaret anlamına gelen orta parmak işareti yaptı. Polis memurları şüpheliler Rana Batı ve Zeynep K.'nın yanına giderek şikayetçi olacaklarını söylediler ve karakola davet ettiler" denildi.

Bunun üzerine Zeynep K.'nın da polislere yönelik hakaret içerikli cümleler kurduğu belirtilen iddianamede, "Ardından müşteki polis memuru B.S., şüpheli Rana Batı'yı etkisiz hale getirebilmek ve devam etmekte olan saldırıyı önlemek amacıyla zor kullanma sınırları içerisinde müdahalede bulunduğu" ileri sürüldü.

Şüphelilerin isnat edilen suçlamaları kabul etmediği belirtilen iddianamede, soruşturma kapsamında elde edilen kamera görüntülerinde Rana Batı'nın müştekilere orta parmak işareti yaptığı, sekme atarak ve elini savurarak yaraladığı, Adli Tıp Kurumu raporuna göre müştekileri basit tıbbi müdahale ile giderilecek şekilde yaraladığı belirtildi. 

İddianamede Rana Batı'nın, "Zincirleme şekilde görevi yaptırmamak için direnme" ve "Zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret" suçlarından 2 yıl 15 günden 9 yıl 4 ay kadar, Zeynep K.'nın da "Zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret" suçundan 1 yıl 5 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istendi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'nin 15 gün içinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor.

Aynı olaya ilişkin polisler hakkında, "Görevi kötüye kullanma", "Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması", "Cinsel saldırı" ve "Cinsel taciz" suçundan yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER