Meteoroloji uyardı, şehirleri tek tek saydı: Kuvvetli yağmur geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, haftalık hava tahmin raporunu açıkladı. Perşembe gününden itibaren hava sıcaklıklarının düşeceği belirtilirken, bazı iller için yağış uyarısı yapıldı

Meteoroloji uyardı, şehirleri tek tek saydı: Kuvvetli yağmur geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, tüm yurdu etkisi altına alan aşırı sıcakların perşembe gününden itibaren düşeceğini duyurdu.

Yapılan açıklamada "Kuzey, iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin 10 -12 derece, diğer yerlerde 2-4 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Perşembe günü azalarak yurt genelinde mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin ediyor." ifadeleri kullanıldı.

TRT Haber’de konuşan Hava Tahmin Uzmanı Abdullah Macit,  “Bugün ve yarın yüksek sıcaklıklar devam edecek. Ancak sıcaklıklar perşembe gününden itibaren mevsim normallerine inecek. Yağışlı hava yurdun kuzey kesimleri ile Akdeniz’in iç kesimlerini etkilemeye başlayacak. Yarın Marmara’nın doğusunda, Batı Karadeniz’in özellikle iç kesimlerinde yağışlar bekleniyor. Doğu Karadeniz’in özellikle kıyı kesimlerinde, Rize, Trabzon’un doğusunda, Giresun’un iç kesimlerinde, Artvin’in kıyı kesimlerinde perşembe ve cuma öğle saatlerine kadar yerel kuvvetli yağışlar bekleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

Macit, "İstanbul’da yarın ve perşembe günü sağanak geçişleri bekleniyor. İstanbul’da yarın sıcaklık 31 derece, önümüzdeki 2-3 gün içinde ise 30 derecenin altına inmesi bekleniyor. Ankara’da hava sıcaklığının yarın için 36 derece olacağı değerlendiriliyor. Ankara’da hava sıcaklıkları cuma günü 29 dereye kadar düşecek. İzmir’de 35-36 derece olan hava sıcaklığının devam etmesini bekleniyor. Ankara ve İzmir için ise önemli bir yağış beklentisi önümüzdeki 3-4 gün için yok" ifadelerini kullandı.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise Rize’de yarın öğlen saatlerinden itibaren bölgede yoğun yağış beklendiği belirtilerek yaşanabilecek sel, heyelan ve taşkınlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2021, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER