Meteoroloji uzmanından flaş açıklama: Asıl kar o gün geliyor!

Kar yağışı tüm yurtta etkili olmaya devam ederken uzman isimlerden art arda flaş uyarılar geliyor

Meteoroloji uzmanından flaş açıklama: Asıl kar o gün geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Doğu Akdeniz kıyı kesimlerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. 

Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis görüleceği tahmin ediliyor.

SICAKLIK DÜŞÜYOR

İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Doğu Karadeniz'de 6-8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞA DİKKAT

Yağışların, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneybatısı, Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli karla karışık yağmur ve yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, tipi şeklinde yağış, çığ riski, sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Çığ tehlikesi: Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

HAFTA SONU FENA GELİYOR

Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından İstanbul için hafta sonu daha yoğun kar yağışı beklendiğini açıkladı. Şen, "İstanbul'da Kar beklentinizi yükseltmeyin. Hafif bir kar yağışı görünüyor. Zira sıcaklık Kar sınırında nem de az. Hafta sonu (Cumartesi Pazar) beklenti biraz daha fazla görünüyor." dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şubesi eski müdürü Ahmet Uçar da yaptığı açıklamada, "Bu yılın en kuvvetli ve uzun süreli sistemi olarak görünüyor. Ülkemize gelme ihtimali oldukça arttı. ecmwf'de 120 saate (5 güne) giren tahminler %80 gerçekleşir. Kuvvetinde oynamalar olabilir takibe ve incelemeye devam." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER