Müdürün, kadın memurun kalçasını ellemesine 'Babacan tavır' kararı!

Bursa'da bir kamu kurumunun müdürüne "Kadın memurun kalçasına dokundu" diye Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği cinsel saldırı" kararını Yargıtay bozdu

Müdürün, kadın memurun kalçasını ellemesine 'Babacan tavır' kararı!

Bursa'da meydana gelen olayda iddiaya göre bir kamu kurumunun müdürü odasına çağırdığı kadın memurun kalçasına elledi. Müdürün bu sırada "Maşallah, çok güzelsin. Fıstık gibisin" dediği ileri sürüldü.

Gözyaşlarına boğulduğu belirtilen kadın memur da önce arkadaşlarına anlattığı olayı sonra da yargıya taşıdı.

Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘basit cinsel saldırı’ davasında kurum müdürü suçlu bulunurken karar temyize gitti. 

Yargıtay 14. Ceza Dairesi ise kararı iptal etti.

Kararda şöyle denildi:

- Olayın intikal şekli ve zamanı, tarafsız tanık K3'nin iş yerinde gördüğü sanığın babacan bir tavırla hareket ettiğine dair ifadesi ortadadır.

- Diğer tanık beyanları, CD içeriği ile tüm dosya kapsamı nazara alındığında sanığın aynı yerde birlikte çalıştığı mağdurenin vücuduna dokunması şeklindeki eyleminin cinsel amaçla gerçekleştirildiği hususunun şüphede kaldığı ve mevcut haliyle cezalandırılmasına yeter başkaca delil bulunmadığı anlaşıldığından, müsnet suçtan beraatı yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesi kanuna aykırıdır.

- Sanık avukatının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bozulmasına oy çokluğu ile karar verildi.

Karara şerh koyarak karşı oy kullanan Yargıtay 14. Ceza Dairesi üyesi ise müdürün taciz sonrası ‘Sen benim kızım gibisin’ diyerek olayı geçiştirmeye çalıştığını ve olayın tanıklar tarafından da doğrulandığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

- Son olayın oluş şeklinin dinlenen tanıklara mağdur tarafından hemen aktarıldığı, tanıklar K6, K5 ve K4 tarafından benzer şekilde doğrulandığı gibi o sırada şifre almak için şubede bulunduğu anlaşılan tanık K3’ın da olayı doğruladığı anlaşılmaktadır.

- Katılanın sanığı suçlaması için aralarında başkaca geçmişe dayalı bir husumetin bulunmaması da dikkate alındığında, sanığın olay günü katılana yönelik sarkıntılık suretiyle cinsel saldırı suçunu işlediği sabittir.

- Mahkeme kararının onanması gerektiği düşüncesiyle sayın çoğunluğun görüşüne iştirak edilmemiştir. 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2020, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER