Ölüm orucundaki Mustafa Koçak öldü

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın 2015 yılında öldürülmesiyle ilgili olarak silah temin etmekle suçlanan Mustafa Koçak, girdiği ölüm orucunun 297. gününde öldü

Ölüm orucundaki Mustafa Koçak öldü

İstanbul Adliyesi'ne görevli Mehmet Selim Kiraz, 2015 yılında teröristlerce odasında öldürülmüştü.

Olayla ilgili olarak silah temin etmekle suçlanarak müebbet hapis cezasına çarptırılan Mustafa Koçak, 297 gün önce girdiği ölüm orucu sonucunda öldü.

Mustafa Koçak’ın babası Hasan Koçak, “Mahkemede hiçbir şekilde oğlumun savunma yapılmasına izin verilmedi. Gizli tanık B.E’nin ‘Köftecide bana söyledi’ ifadesi yüzünden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Tanıklardan biri olan C.Y, daha sonra yurt dışına gittiğinde Almanya’da ifadesini değiştirdi. Suçsuz oğlum kendini kurtarmak isteyen bir itirafçının kurbanı oldu.Tek isteği adil yargılanmak” demişti.

Davanın gerekçeli kararında, sanık Mustafa Koçak'ın daha önce örgütsel eylemlerde bulunduğu ve birçok olayda adının geçtiği ifade edilmişti. Terör örgütü mensupları Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından gerçekleştirilen Savcı Kiraz'ın şehit edilmesi eyleminde kullanılan silahı sanık Murat Canım'ın örgütsel amaçlarla temin ederek sanık Mustafa Koçak'a verdiği belirtilmişti. Kararda, Koçak'ın da silahı eylemcilerden Şafak Yayla'ya teslim ettiği anlatılmıştı.

Gerekçeli kararda, sanık Mustafa Koçak hakkında yargılama sürecindeki olumsuz tutum ve davranışları ile pişmanlık duymaması nedeniyle ceza indirimi uygulanmadığı kaydedilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER