Ordu'da büst krizi büyüyor: Atatürk'e de benzemiyor!

Ordu'da belediye tarihe damga vuran kişilerin büstünü yaptırmıştı. Önce oyuncu Engin Altan Düzyatan'a benzediği için Ertuğrul Gazi büstü kaldırılmıştı. Peşinden 2 büst daha kaldırılırken, Atatürk büstü de tartışma konusu oldu

Ordu'da büst krizi büyüyor: Atatürk'e de benzemiyor!

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Türk tarihine damga vuran 17 kişinin büstünü yaptırıp, belediyenin önündeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na koydurmuştu.

Ancak önce Ertuğrul Gazi büstünün Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan'a benzediği farkedildi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in incelerken durumu fark ettiği büst kaldırıldı. Belediye tarafından başlatılan idari soruşturmada Kültür Daire Başkanı Zabit Yön ile Şube Müdürü Abdullah Özkan görevden alındı.

Ordu’da meydana konulan büstler arasında Cengiz Han ve Timur'a ait benzerliği tartışılan 2 büst daha kaldırıldı. Alanda 17 büst kaldı. 

Ancak bu büstler arasındaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ait büst de sosyal medyada tartışma konusu oldu. Sosyal medya kullanıcıları Atatürk'e benzemediğini öne sürdüğü büstün kaldırılmasını istedi.

Büst krizi ile ilgili başlatılan idari soruşturmada detaylar ortaya çıktı. Büstlerin yapım işi verilen heykeltıraş Ömer Gençtürk’ün, sözleşme tarihinden sonra geçen yıl vefat ettiği, büstlerin ise oğlu Ertuğrul Kağan Gençtürk tarafından gönderildiği ortaya çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER