Prof. Dr. Ali Özek öldü: Prof. Dr. Ali Özek kimdir?

İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) Başkanı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi ve yazar Prof. Dr. Ali Özek hayatını kaybetti. Prof. Dr. Ali Özek kimdir?

Prof. Dr. Ali Özek öldü: Prof. Dr. Ali Özek kimdir?

Hastanede bir süredir tedavi gören İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) Başkanı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi ve yazar Prof. Dr. Ali Özek geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. 

Prof. Dr. Özek'in cenazesi, 19 Nisan Pazartesi günü öğle vaktinde Fatih Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından memleketi Fethiye'ye götürülerek Doğanlar Köyü'nde toprağa verilecek.

Prof. Dr. Ali Özek kimdir?

- 1932'de Muğla'nın Fethiye ilçesinde doğdu. 

- 1941'de dini bilgiler edinmek için gittiği Antalya'nın Kayabaşı köyünde, Ömer Ali Hafız'dan Kur'an öğrendi ve 1944'te hafız oldu.

- İzmir'deki Kestanepazarı Kur'an Kursu'nda Salih Tanrıbuyruğu'dan Arapça ve dini ilimler öğrendi. Bu arada Karataş Ortaokulunu bitirdi.

- 1950'de Mısır'a gitti, 1951'de Kahire'deki El-Ezher Üniversitesine girdi ve 1955 yılında Usuluddin Fakültesini bitirdi.

-  1957'de aynı fakültede Kur'an ve hadis ilimIeri bölümünde yüksek lisans yapmasının ardından İzmir'e döndü.

- İzmir'deki Kestanepazarı Kur'an Kursu'nda 1959'a kadar öğretmenlik yaptı. Dışarıdan lise imtihanlarını vererek 1960'ta Burdur Lisesini bitirdi.

- 1962 yılında İstanbul İmam-Hatip Lisesinde öğretmenliğe başladı. Daha sonra 1962-1963 eğitim-öğretim yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde Arap Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi oldu.

- 1966'da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümünü bitirdi. 1973'te edebiyat doktoru unvanını aldı.

- 1979'da İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü Müdürlüğü'ne getirildi, 1982'ye kadar bu görevi sürdürdü.

- 1986'da doçent, 1991'de profesör oldu. 

- Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilim Dalında tefsir ve belagat dersleri verdi, 1998 yılında emekli oldu.

- 1994-2002 yıllarında Kazakistan'ın Almatı şehrinde Devlet Dünya Dilleri Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı.

- Evli ve üç çocuk babasıydı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER