Prof. Dr. Mustafa Erbaş'tan hayati uyarı: Bunu yapmadan ekmeği yemeğin!

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erbaş, koronavirüs sürecinde tüketilen ekmek ve diğer yiyeceklerle ilgili önemli uyarılarda bulundu

Prof. Dr. Mustafa Erbaş'tan hayati uyarı: Bunu yapmadan ekmeği yemeğin!

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erbaş, koronavirüs sürecinde tüketilen yiyeceklerle ilgili önemli uyarılarda bulundu

Erbaş, şu ifadeleri kullandı:

- Bağlıklı beslenmeye ve bağışıklık sistemine yardımcı olan yumurta, et ve süt gibi proteinli gıdalar ve kırmızı, mor, yeşil, sarı ve beyaz gibi doğal renkleri birbirinden farklı vitamin ve minerallerce zengin meyve ve sebzeler tercih edilmeli.

- Yoğurt, boza ve turşu gibi probiyotik özellikli gıdalara, kekik ve zerdeçal gibi antioksidan özellikli baharatlara, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi çinko mineralince zengin tuzsuz kabuklu yemişlere de bağışıklık sistemini desteklemeleri nedeniyle öncelik verilmeli.

-  Açık şekilde veya poşetlenmiş olarak alınan ekmeklerin, sıcaklığı doksan derece kadar olan fırında 10 dakika kadar tutulması gerekiyor.

- Salata ve meyveler gibi çiğ olarak pişirilmeden tüketilen gıdalar, bir ön yıkama işleminden geçirildikten sonra derin bir kap içerisindeki sirkeli suda en az 15 dakika bekletilmeli ve sonra iyi bir şekilde ovalanarak akan suyun altında yıkanmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2020, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER