RTÜK'ten Halk TV ve Fatih Altaylı'nın sözleri nedeniyle Habertürk'e ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV'ye 5 kez program durdurma ve para cezası verdi. Habertürk''e de Fatih Altaylı'nın sözleri nedeniyle ceza kesildi

RTÜK'ten Halk TV ve Fatih Altaylı'nın sözleri nedeniyle Habertürk'e ceza

Son dönemde üst üste verdiği cezalarda gündeme gelen Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bu kez de Halk TV ile Habertürk'e ceza verdi. 

Halk TV'ye ceza Şirin Payzın'ın sunduğu "Sözüm Var" programına katılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun sözleri nedeniyle verildi.

Kaftancıoğlu programda “Şöyle bir gerçeklik var ki…. önümüzdeki seçimde bir erken seçimle veya başka bir şekilde bu ülkenin, gerçekten halkın artık gözü açıldı….. Şöyle söyleyeyim bir iktidar değişikliğine hatta ben size daha ileri bir şey söyleyeyim iktidar değişikliği değil bir sistem değişikliğine gidişatı görüyorum ve böyle olacağını da düşünüyorum. İşimiz kolay değil ama ancak böylesi bir yönetim anlayışı, iktidar değişimi ve yeniden bir sistem değişikliği ile bu yaralarımızı, bu hasarlarımızı tedavi edebileceğimizi görüyorum” demişti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu e sözleri, "milli iradeyi yok sayarak demokrasi dışı yöntemlerle halkın seçmiş olduğu hükümeti ve yine halkın oylarıyla hayata geçirilen yeni yönetim sistemini hedef alan ifadeler" olarak yorumlarken program moderatörünün herhangi bir müdahalede bulunmamasını da ceza gerekçesi yaptı.

RTÜK, 6112 sayılı Yasanın ihlal edildiğini ileri sürerek kanunun 8. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde ifade edilen "Irk dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz." hükmünün ihlal edildiğine kanaat getirerek Halk TV hakkında en üst sınırdan idari para cezası ve 5 kez program durdurma cezasına karar verildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yayın konuğu olduğu “Teke Tek” programında Fatih Altaylı'nın sözleri nedeniyle Habertürk de ceza aldı.

Altaylı Habertürk’teki yayın esnasında kendisine sosyal medyadan tehditler geldiğini ifade etmişti. Bunun üzerine Akşener, Altaylı’ya kendi evinin basılması sürecini anlattı. Akşener’den hemen sonra söze giren sunucu Fatih Altaylı, “it ürür, kervan yürür” ifadelerini kullandı.

Üst Kurul, söz konusu ifadelerin 6112 sayılı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle yayıncı Habertürk’e üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Popüler Haberler