Savcılıktan uzman başçavuş Musa Orhan kararı: Batman'da tecavüz ettiği genç kadın intihar etmişti

Batman’da uzman çavuş Musa O.’nun tecavüz ettiği ve bu yüzden 16 Temmuz’da intihar eden 18 yaşındaki İ.E, tedavi gördüğü hastanede yaşamını kaybetmişti. Fail asker mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Savcılıktan açıklama geldi

Savcılıktan uzman başçavuş Musa Orhan kararı: Batman'da tecavüz ettiği genç kadın intihar etmişti

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı bir köyde çobanlık yapan bir ailenin kızı İ.P.’nin uzman çavuş M.O. tarafından tecavüze uğradığı ileri sürülmüştü. Ateşli silah ile yaşamına son vermek istediği ileri sürülen İ.P., yaşanan olay sonrası Beşiri Devlet Hastanesi’ne ardından Batman’daki özel bir hastaneye kaldırılmış, ancak hayatını kaybetmişti.

İ.E., intihara kalkışmadan önce bıraktığı mektubunda tecavüze uğradığını anlatmış, ailesinin şikayetiyle aynı gün gözaltına alınan uzman çavuş Orhan ifadesinde, İ.E. ile herhangi bir cinsel birliktelik yaşamadıklarını ileri sürmüştü. Fakat tecavüzü doğrulayan Adli Tıp Raporu gösterilmesi üzerine bu kez İ.E. ile Siirt’te buluştuklarında “alkollü” olduğunu söylemişti.

Soruşturma dosyasına ‘gizlilik’ kararı getirilen uzman çavuş, “nitelikli cinsel istismar” suçundan sevk edildiği Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

Siirt Savcılığı konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

- Mağdur İ. E. cinsel istismara maruz kalması olayı hakkında kamuyoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yapılması uygun görülmüştür.

- Mağdur 07.07.2020 tarihinde Siirt Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaat ederek daha önce sosyal medyada tanışıp arkadaşlık yaptığı, şüpheli Musa Orhan’ın kendisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla şikayetçi olmuş ve derhal soruşturma başlatılmıştır.

- Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma kapsamında mağdur ve şüphelinin iddia ve beyanları doğrultusunda tüm deliller toplanmış ve titizlikle değerlendirilmiştir.

- Şüpheli 17.07.2020 tarihinde tutuklama istemiyle Siirt Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.

- Soruşturmanın tamamlanmasına müteakip şüpheli hakkında 27.07.2020 tarihinde Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesine nitelikli cinsel saldırı suçundan iddianame tanzim edilerek kamu davası açılmış ve Adli Tıp Kurumu raporunda belirtilen bulgular doğrultusunda yargılamayı yapacak mahkemeden şüphelinin tutuklanması talep edilmiştir.

- Mahkemenin Başsavcılığımızın talebi hakkında bir karar vermesi beklenmekte olup yargılama süreci devam etmektedir.

Bu açıklamadan kısa süre sonra Uzman Çavuş Musa Orhan'a ilişkin iddianameyi kabul eden Siirt Ağır Ceza Mahkemesi tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Orhan'ın teslim olduğu  bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER