Selçuk Üniversitesi Rektörü'nden çok konuşulacak koronavirüs önerisi!

Konya'da, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin'den corona salgını ile ilgili tartışılacak bir açıklama geldi

Selçuk Üniversitesi Rektörü'nden çok konuşulacak koronavirüs önerisi!

Konya Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, virüsün önlenmesi için üç tedbirin olduğunu belirterek tartışılacak açıklamalarda bulundu.

'Çalışmalar ümit verici'

Virüsle mücadeledeki tedbirleri sıralayan Şahin, “Bunlardan birisi aşının geliştirilmesidir. Bu yönde ümit verici çalışmalar olmasına rağmen henüz bir tarih ortada yok. 3- 5 ay kadar böyle bir gelişmenin olması beklenmemektedir.

İkincisi çok etkin bir ilacın olması lazım. Elimizde bu da yok. Bu konuda etkili olabileceği ifade edilen bir kaç tane ilaç tanımlanmıştır ve ben çıkacağını ümit ediyorum.

'Tıbbi bir gerçek'

Geriye bir tek husus kalmaktadır. Bu da toplumun belli bir kesiminin bu virüse yakalanıp, bu virüsle bizim aktif immünizasyon dediğimiz ümmünizasyonun (bağışıklık) gerçekleşmesiyle virüs toplumdan uzaklaşır gider.

Bu son söylediğim cümle eleştirilebilir bir yaklaşımdır ama; tıbbi bir gerçektir. Toplumun belli bir kesmi, bu hastalığa karşı immünizasyon ve direnç kazanmadıkça bu hastalığı atlatmamız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kontrollü bir şekilde bu sürecin yaşanması gerekiyor. ” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER