Seyhan nehrinin kolu Sarız çayında toplu balık ölümü!

Sarız çayında balıklar can veriyor, su birikintisi olan yerlere toplu ölümler yaşayan balıklar için halk yetkililerden yardım bekliyor.

Seyhan nehrinin kolu Sarız çayında toplu balık ölümü!

Kayseri sınırları içinde 60 km uzunluğu olan Sarız çayı ilçenin Güney batısını takip eder ve Adana ili Tufanbeyli ilçesinden geçerek Seyhan nehrine dökülmektedir.

Geçmişte Sarız çayı kenarında ikamet eden mahalle sakinlerinin elle balık avladığı çayda bugün ölü balıklarla karşılaşmaları Mahalle halkını ziyadesiyle üzdüğü, mahalle sakinlerinin verdiği bilelere göre, balık ölümlerinin sebebinin çay kenarında bulunan Patates üreticilerinin vahşi sulama yöntemi sonucu çayın suyundaki azalması ve yaşam mücadelesi veren balıkların oksijensiz kalmaları sonucu toplu ölümlerin meydana geldiği bilgisi verildi.

ÇOCUKLARIN ELLE BALIK AVLADIĞI ÇAYDA ÖLÜ BALIK TOPLUYOR

Balık ölümlerinin sonlandırılması için yetkililerden yardım bekleniyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri yetkilileri bölgeye gelerek, balıkların ölümüyle ilgili araştırma yapması ve sudan numune alınması isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2021, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER