Sınıra kaçan sığınmacılardan sonra Edirne'ye otobüs bilet fiyatları arttı

Sığınmacılar, Avrupa'ya geçmek için akın akın otogarlara akın etti. Yunanistan üzerinden Avrupa'ya geçmek isteyen mültecilerden sonra Edirne yönüne otobüs bilet fiyatları 20 ila 30 lira arasında artış gösterdi

Sınıra kaçan sığınmacılardan sonra Edirne'ye otobüs bilet fiyatları arttı

Suriye'nin İdlib kentinde 33 şehit verilmesinden sonra Suriyeliler başta olmak üzere mültecilerin Avrupa sınırına geçişinin denetlenmeyeceği kararlaştırılmıştı. Bunun üzerine otogarlara akın eden mülteciler sınır kapısına ulaşmak için her türlü yolu denemeye başladı. Yunanistan sınırına ulaşmak için daha çok otobüs seçeneğini değerlendiren mültecilerden sonra Edirne yönüne bilet fiyatlarında 20 ila 30 lira arasında zam yapıldı

İstanbul ve Edirne'de yoğunluk

Otobüs bileti satış görevlisi Ayşegül İmamoğlu Avrupa’ya gidecek olan sığınmacıların çok fazla geldiğini ve otobüs seferlerinin yetersiz kaldığını belirtti.

İmamoğlu, “Çok yoğun Denizli Otogarı olarak, sabahtan ve öğle saatlerinden başladı bu yoğunluk akşam 6-7 hatta hala daha devam ediyor. Otobüs bilet satış sistemlerimiz yavaşladı. Çok fazla Afgan, Suriye ve İran yolcusu karşıladık. Biletleri genelde İstanbul ve Edirne’ye verdik. Göçmenler İstanbul ve Edirne kapılarına çıkmayı düşündüklerini beyan ettiler. Şu anda satışlarımız normalden biraz daha yüksek oldu bugün, hatta bayağı bir yüksek oldu. Buradan ek seferler kaldırdık 2-3 tane otobüs kalktı. Gerek Edirne’ye, gerekse İstanbul’a olacak şekilde” ifadeleri ile anlattı.

'Şu an yetişemiyoruz'

Başka bir otobüs bileti satış görevlisi Yaşar Gökgöz ise durumu şöyle ifade etti:

“Şuanda yoğun bir ilgi var özellikle Edirne hattına olarak genel mülteci halk olarak bahsedeyim Suriyeli, Afganistan ve İran vatandaşları şu anda Edirne’ye akın ediyor. Şu anda Denizli otogarından 20-25 dakikaya bir Edirne’ye araç çıkıyor. Bilet fiyatlarında bir değişiklik var 20 - 30 TL fazlalaşma durumu var, ek seferlerden kaynaklı olarak. Yoğun bir ilgi var şuanda biz yetiştiremiyoruz araba olarak."
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER