Sokağa çıkma kısıtlamasında marketlerde en çok ne satıldı: Şaşırtan sonuç

Koronavirüs nedeniyle ülkemizde milyonlarca kişi sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evde kalırken, marketlerden satılan ürünlerde değişim de gözlendi

Sokağa çıkma kısıtlamasında marketlerde en çok ne satıldı: Şaşırtan sonuç

Koronavirüs nedeniyle ülkemizde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında marketlerden en çok hangi ürünlerin satıldığı belli oldu. 

Ipsos Türkiye’nin Hane Tüketim Paneli verileri, Türkiye’de ilk corona virüsü vakasının resmen açıklandığı 10 Mart tarihinden bu yana en çok tüketilen ürünlerde haftalık bazda da belirgin değişimler olduğunu gösterdi.

15-22 Nisan döneminde marketlerin satışlarında öne çıkanlar şöyle:

- Hızlı tüketim ürünleri olan çorba, et ürünleri, dondurma ve içeceklerde tüketim artışı görüldü.

- 16-22 Nisan döneminde bir önceki haftaya göre satışı en çok artan ürün yüzde 76 ile tahin-pekmez oldu.

- 8-15 Nisan haftasında satışı yüzde 98 artan dondurma, 16-22 Nisan haftasında da yüzde 49’luk artış gösterdi. Tereyağı (yüzde 46), hazır çorbalar (yüzde 45), diş fırçaları (yüzde 29), hazır yemekler (yüzde 27) tüketimi artan diğer ürünler oldu.

- Karantinanın ilk haftalarında vatandaşın hücum edip stokladığı makarna ve kolonya satışlarının son haftalarda düşüşe geçti.

- Kolonya satışları 16-22 Nisan haftasında bir önceki haftaya göre yüzde 42 düşerken, bu dönemde makarna satışlarındaki düşüş yüzde 27 oldu. 

-  Maya, un ve sirke ise artış hızı düşse de 6 haftadır satışı artan ürünler oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER