Sokağa çıkma yasağı ne kadar sürecek? Bakan Soylu'dan flaş açıklama

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde 30 büyük şehirin yanı sıra Zonguldak'ta da 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir açıklama daha yaptı

Sokağa çıkma yasağı ne kadar sürecek? Bakan Soylu'dan flaş açıklama

Koronavirüs salgını sürerken, mücadele kapsamında da yeni kararlar alınmaya devam ediliyor.

Yine bu kapsamda 30 büyük şehirle birlikte Zonguldak'ta da 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilen edilmişti.

Yasakla beraber eleştiriler de başlamış, özellikle ilan edilen saatin geç olması nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sorular yöneltilmişti.

Soylu, Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlarken çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalardan öne çıkan bölümler:

- Hafta sonu iki günlük sokağa çıkma yasağı kararı aldık. Bir buçuk-iki saatlik bir süreçte bazı kısıtlı bölgelerde bir yığılma oldu. Çok sınırlı sayıda bir birikme oldu. Doğrudur. Ben bunu öngörmedim. Tecrübem var. Ama yine de o saatteki bu çok sınırlı birikmenin büyük bir problem oluşturacağını düşünmüyorum.

- Zamanlaması açısından alınan karar, bakanlığımıza ait bir karardır. Bir kez daha söylüyorum: Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim.

- Biz diğer ülke örneklerini inceledik. O örneklerde şunu gördük: İki-üç gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasakları marketlere büyük bir hücumu getiriyor. Böyle bir şey yaşanmasın istedik.

- Saat 21.00 itibarıyla marketler kapanıyor. Bunu düşünerek yasak kararını 21.00’den sonra ilan ettik. Bazıları 23.59’da ilan etseydiniz diyor. Ancak o zaman da insani açıdan büyük sorunlarla karşılaşabilirdik. Bir ziyarete gitmiş, bir yere gitmiş insanlarımız açısından çok büyük sorun olacaktı. Birkaç saat öncesinden haber verilmesi gerekliydi.

- Nasıl bir yöntem izlersek izleyelim muhakkak bir risk olacaktı. Sonuçta o saatte sokağa çıkanların sayısı 250 bin-300 bin civarındadır. Sonuç olarak baktığımızda herkes evlerine çekildi. Gece saat 00.05 itibariyle bu başarıyla sağlandı. Sokaklarda kimse kalmadı.

- Sokağa çıkma yasağı, hafta içine sarkmayacak. Bu kesin. Pazar gecesi (bu gece) saat 24.00 itibarıyla yasak bitecek.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2020, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER