Soluğu aktarda aldılar: Kilosu 70 bin TL'den 42 bin TL'ye düştü!

Ürünün bollaşmasıyla birlikte kilosu 70 bin liradan 42 bin liraya düşen İran safranına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Aktarlarda İran safranının haricinde kilosu 30 bin lira olan İspanya safranı da yer alıyor.

Soluğu aktarda aldılar: Kilosu 70 bin TL'den 42 bin TL'ye düştü!

Marmarislilerin ve yerleşik yaşayan yabancıların kış aylarında en çok alışveriş yaptığı mekanlar arasında aktarlar geliyor. Aktarlar da en pahalı baharatlar arasında İran ve İspanya safranı başı çekiyor.

42 bin liraya kadar düştü

Geçen sene İran safranının kilosu 70 bin TL’ye satılırken, bu yıl ürünün piyasada bol olması fiyatını 42 bin TL’ye kadar düşürdü. İspanya safranın kilo fiyatı ise 40 bin TL’den 30 bin TL’ye geriledi.

Şifa deposu olduğu, kanserin de aralarında bulunduğu birçok sağlık sorununa karşı alternatif tedavilerden kullanıldığı bilinen safranın fiyatının düşmesini fırsat bilenler soluğu aktarlarda aldı.

En çok yabancılar tercih ediyor

11 yıldır aktarlık yapan Veysel Baykara (26), "Kilogramı ikinci el otomobil fiyatına denk gelen İran ve İspanya safranı en çok, ilçede yaşayan yerleşik yaşayan yabancılar tercih ediyor. İngiliz, Alman ve Rus vatandaşlarının çoğunlukta olduğu ilçede yerleşik yaşayan 50 kadar müşterimiz her hafta düzenli olarak 5 ile 10 gram arasında İran safranı satın alıyor. 70 kadar da haftalık olarak düzenli safran alan Marmarisli müşterimiz var. Müşterilerimizin çoğunluğu kadın.

Kadın müşteriler çay olarak tüketiyor

Kadın müşterilerimizin büyük bölümü safranı çay olarak tüketiyor. Safranın, kadın hastalıkları, adet düzensizlikleri, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme ve özellikle kanser ile türevi hastalıkları iyi geldiği biliniyor. Geçen sene İran safranı nadir bulunduğu için kilosu 70 bin liraya satılırken bu yıl 42 bin liraya kadar düştü. Aynı şekilde İspanya safranın fiyatı da 40 bin liradan 30 bin liraya kadar indi. Kendi ağırlığının 100 bin katı suyu, sarıya boyayabilecek kadar kuvvetli bir boyama özelliğine sahip olduğu için safran, boya üretiminde kullanılır. Safran gıda, kozmetik ve alternatif tıp alanında da sıklıkla kullanılan bir ürün" dedi.

1 kg elde edebilmek için 170 bin çiçek toplanması gerekiyor

Baykara, İran’ın ’kırmızı altın’ı olan 3 bin yıllık safranın bu kadar pahalı olmasının nedeni ise 1 kilogram safran elde edebilmek için 170 bin çiçek toplanması gerekmesi ve çiçeğin çok küçük bir kısmından elde edilmesinden kaynaklandığını söyledi.

Safran faydaları nedir?

-Afrodizyak etkisi olan safran, sinirleri uyarır, cinsel isteğin yanı sıra performansı da artırır.
-Menstrasyon döneminin ağrısız geçmesine yardımcı olur. 
-Seratonin düzeyini dengeler, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik problemlerin iyileşmesine katkıda bulunur.
-Uyku kalitesi ve motivasyon düzeyini artırır. 
-İştahı düzenleyerek obeziteyle savaşmaya yardımcı olur.

-Hafızayı güçlendirir ve son yıllarda Alzheimer tedavisinde alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır.
-Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır.
-Omega-3 yönünden zengindir, B6 vitaminin oluşumuna destek olur, kan dolaşımını düzenler.
-Analjelik özelliği sayesinde, tümörlerin büyüme hızını azaltır. 
-Tansiyon ve kötü kolesterolü düşürür.
-Magnezyum, demir ve potasyum gibi minerallerce zengindir. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2020, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER