Sultan Abdülhamid de bütün hacıları karantinaya almış!

Koronavirüs nedeniyle umreden dönenlerin karantinaya alınması uygulaması Osmanlı döneminde de yaşanmış. Padişah Sultan Abdülhamid de bütün hacıların karantinaya alınması emrini vermiş

Sultan Abdülhamid de bütün hacıları karantinaya almış!

Ülkemizde koronavirüs nedeniyle umreden dönenlerin karantina altına alınması kararlaştırılmış ve uygulanmıştı.

Suudi Arabistan'dan dönen umreciler, öğrenci yurtlarında karantina altına alınmışlardı.

Karantina uygulamasının Osmanlı döneminde de yapıldığı ortaya çıktı.

Habertürk'ün tarihçi yazarı Murat Bardakçı, "İşte, Türkiye’nin 1831 tarihli ilk karantina belgesi ve Sultan Abdülhamid’in “Bütün hacılar karantinaya alınacaktır” emri" başlıklı yazısında şu bilgileri verdi:

Avrupa’nın 14. asırda başlattığı “karantina”, bizde ilk defa 1831’de, en üst düzey devlet görevlilerinin verdikleri kararı zamanın hükümdarı İkinci Mahmud’un tasdik etmesi ile uygulandı…

Sonraki senelerde, karantinanın devrin şartlarına göre daha bilimsel şekilde yapılmasına başlandı. 1838’de bir “Karantina Meclisi” teşkil edildi ve başka şehirlerde de karantina merkezleri kuruldu. Bu merkezlerde ciddî şekilde faaliyette bulunulabilmesi için Avrupa’dan karantina uzmanları davet edildi ve vatandaşlarının hakkını korumak için uygulamalara sık sık müdahalede bulunan İstanbul’daki yabancı memleketlerin elçileri de Karantina Meclisi’ne alındılar.

Salgın senelerinde en önemli dertlerden biri, hacdan dönenlerin bulaşıcı hastalık mikrobu taşıyıp taşımadıkları meselesi idi. Salgın senelerinde hacdan gemilerle dönen hacılar İstanbul’un girişinde hemen karantinaya alınıyorlardı ama bir problem vardı: Karantina sadece Türk gemileri ile gelen hacılara uygulanabiliyordu ama devlet yabancı bandıralı gemilerle seyahat edenlere kapitülâsyonlar yüzünden bir şey yapamıyor, hasta yolcular bile ellerini-kollarını sallayarak karaya çıkabiliyorlar ve mikrobu her tarafa yayıyorlardı!

Sıkıntı, Sultan Abdülhamid’in 6 Ağustos 1892’de verdiği emir ile son buldu. Hükümdarın başkâtibi, yani Yıldız Sarayı’nın Genel Sekreteri Süreyya Bey’in ilgili makamlara gönderdiği yazıda bundan böyle uygulamadaki çifte standarda son verilmesi ve hacıları taşıyan Osmanlı vapurları ile beraber yabancı vapurların da karantinada beklettirilmeleri emrediliyordu."

Bardakçı yazısının sonuna  İkinci Mahmud tarafından 1831’de verilen ve karantina tarihimizin ilk yazılı emri olan belge ile Sultan Abdülhamid’in hacıların karantina altına alınmaları konusundaki iradesi ve yine karantina hakkındaki evrakların fotoğraflarını da koydu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER