Tahliye edilen Musa Orhan hakkında flaş gelişme

Batman'da intihar eden 18 yaşındaki İpek Er'in bıraktığı mektupta, kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia ettiği Uzman Çavuş Musa Orhan, tahliye edildi. Karara başsavcılık ve baro itiraz etti. Ancak başsavcılığın itirazını mahkeme reddetti.

Tahliye edilen Musa Orhan hakkında flaş gelişme

Batman’ın Beşiri ilçesinde yaşayan 18 yaşındaki İpek Er, 16 Temmuz’da Siirt’te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan’nın cinsel saldırısına uğradığını anlattığı mektup bırakarak, tabancayla intihar girişiminde bulunmuş, 34 gün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Yaşanan olayın ardından soysal medyada tepkiler çığ büyürken, Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hakkında yakalama kararı çıkarılan Musa Orhan, İl Emniyet Müdürlüğü’ne teslim olmuş, 19 Ağustos günü de tutuklanmıştı.

Ancak bu sabah beklenmedik bir gelişme oldu. Musa Orhan’ın avukatı Dr. Mehmet Erkan Akkuş, Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda müvekkilinin kaçma şüphesinin bulunmadığına yönelik itirazda bulundu.  İtirazı değerlendiren mahkemeye heyeti, Avukat Akkuş’un dilekçesinde belirtilen hususları yerinde görerek, Musa Orhan’ın tahliyesine karar verdi. Mahkemenin tahliye kararının cezaevine ulaşmasının ardından Orhan, serbest bırakıldı.

Musa Orhan’ın tahliye edildiği haberlerinin ardından sosyal medyada #MusaOrhanTutuklansın etiketiyle yeni bir kampanya başlatıldı. 
Orhan’ın tepki çeken tahliyesine Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Ancak başzavcılığın itirazını mahkeme reddetti.

Siirt Barosu Başkanı Nazım Dilek de bir açıklama yaptı. Dilek  “Mahkemenin vermiş olduğu karar kesin görünse bile biz itirazlarımızı yaparak tekrar tutuklanmasını isteyeceğiz. Duruşma 16 Ekim'de olacak. İlk aşamadan bu yana Siirt Barosu ve Siirt Barosu Kadın Hakları Komisyonu’muzla beraber, dosyanın her aşamasında takipçisi olduğumuz gibi verilen bu kesin tahliye kararına karşı da itirazımızı dosyaya sunmuş bulunmaktayız. Ayrıca asıl mahkemesi olan Siirt 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne de sanık hakkında tutuklama kararı verilmesi için dilekçemizi sunmuş bulunmaktayız.  Kızımız ve ailesinin yaşadığı mağduriyetle ilgili hukuki sürecin başından beri müdahil olan baromuzun, bundan sonraki süreçlerde de ailenin yanında olarak dava dosyasının takipçisi olacağının kamuoyunca bilinmesini isteriz" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER