Temel Kotil kimdir?

Temel Kotil kimdir? Koronavirüse yakalanan ve durumu ağırlaşında yoğun bakıma alınan Temel Kotil kimdir?

Temel Kotil kimdir?

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Genel Müdürü olan Türk Hava Yolları eski genel müdürü Temel Kotil'in koronavirüse yakalandığı açıklanmıştı.

Durumu dün ağırlaşan Temel Kotil, yoğun bakıma alındı.

Temel Kotil kimdir?

- 1959 yılında Rize'de Gündoğdu beldesinin Araklı mahallesinde dünyaya geldi. 

- İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği bölümünden 1983 yılında mezun oldu.

- 1986'da Michigan Üniversitesi'nin “Uçak Mühendisliği” bölümünde yüksek lisansını, 1987'de de aynı üniversitede Makine Mühendisliği dalında ikinci yüksek lisansını, 1991’de de yine Michigan Üniversitesinde “Makine Mühendisliği” bölümünde doktorasını tamamladı.

- 1991-93 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Laboratuvarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yaptı. 

- İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Yardımcı Doçent ve Doçent olarak hizmet verdi. Aynı fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı ve 1993–94 yıllarında da Fakülte Dekan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yaptıktan sonra, 2001 yılında ABD'de Illinois Üniversitesinde misafir profesör olarak bulundu ve daha sonra New York'ta Advanced Innovative Technologies Inc.’de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığı'nı üstlendi. 

- 2005-2016 yılları arasında THY Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER