Turizm Merkezinde Deniz 5 Metre Çekildi!

Muğla'nın Marmaris ilçesinde deniz 5 metre çekildi. MSKÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy yaptığı açıklamada bunun fırtınadan sonra her zaman yaşanan bir durum olduğunu belirterek korkulacak bir olayın olmadığını söyledi.

Turizm Merkezinde Deniz 5 Metre Çekildi!

Muğla Marmaris'te İlçenin Uzunyalı ve İçmeler plajları ile Adaköy Mahallesi Aktaş mevkisinde, denizin 5 metre çekilmesine bağlı olarak adacıklar oluştu.

HER YIL YAŞANIYOR

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy, deniz çekilmesinin her yıl yaşanan normal bir doğa olayı olduğunu, özellikle kış aylarındaki çekilmeyi gelgit olarak değerlendirdiklerini söyledi.

ÇOK UZUN SÜRMEYECEK

Deniz çekilirken başka bölgelerde de yükselme meydana geldiğine, doğanın kendi döngüsünde yaşanan bir durum olduğuna dikkati çeken Önsoy, şunları belirtti:

"Normal bir doğa olayı. Bu zamanlarda her zaman oluyor. Fırtınadan sonra yaşanan normal bir durum. Çekilme ve yükselmeler çok normal. Korkulacak endişe edilecek bir olay yok. Çok uzun sürecek bir durum değil."

DEPEMLE İLGİSİ YOK

Marmaris'teki deniz çekilmesinin depremle ilgisi bulunmadığını aktaran Özsoy, "Gelgit olayı, ay ve güneşin dünya üzerindeki çekim kuvvetinden kaynaklanıyor. Kış mevsiminde dünya, güneşe en yakın konumda bulunuyor. Bununla birlikte fırtına gibi doğa olayları da gelgit etkisini artırıyor. Marmaris'teki deniz çekilmesi, fırtına sonrası yaşanan gelgitle ilgili. Birkaç gün içinde normale dönecektir." diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER