Yargıtay'dan emsal olacak 'soyadı' kararı

Gaziantep'te yaşayan bir babanın, boşandığı eşinin gerekçe göstermeden çocuğunun soyadını değiştirmesine ilişkin itirazı hakkında Yargıtay'dan emsal bir karar çıktı.

Yargıtay'dan emsal olacak 'soyadı' kararı

Gaziantep’te 2016 yılında eşinden boşanan bir anne Yargıtay’ın boşanan çiftler için verdiği ‘velayeti kendisine verilen anne, çocuğunun soyadını değiştirebilecek’ kararı sonrası çocuğunun soyadını mahkeme kararıyla değiştirerek kızlık soy adını verdi. 

Karar üzerine itiraz eden baba, açtığı dava yerel ve üst mahkeme reddedilince konuyu Yargıtay’a taşıdı. Davada yapılan itiraz ve sunulan gerekçeler sonucu Yargıtay çocuğunun velayeti kendisine verilen annenin çocuğun yararına bir durum olmadıkça soyadını değiştiremeyeceğine hükmederek babayı haklı buldu.

Babanın kötü bir şöhreti varsa annenin soyadı değiştirme hakkının olduğunu belirten avukat Yıldırım, “Anne boşandığı eşinin soy adını çocuğunun hayatını olumsuz etkileyeceğini kanıtlarsa soyadını değiştirebilecek. Babası bir suça karışmış, terör örgütü üyesidir, buna benzer kötü anılan bir şöhrete sahiptir ve bu durum çocuğa da zara verecektir eğer anne bunu ispat ederse mahkeme çocuğun soy adını değiştirebilecektir” dedi.

Velayetin annede olmasının çocuğun soyadını değiştirmeye yeterli olmayacağını belirten Yıldırım, “Velayet hakkı kapsamında anneye sınırsız bir yetki tanındığı bir karar vardı aslında. Yargıtay bu son kararı ile burada sınırsız bir yetki olmadığını, sadece velayeti kullanarak ‘istediğim zaman soyadı değiştiririm’ düşüncesinin doğru olmadığını belirtti. Ve dedi ki, mahkeme üzerinde bir gerekçe göstererek değiştirebilirsiniz. Sadece velayeti almış olmanız çocuğun soyadını değiştirmeye yeterli olmayacak” ifadelerini kullandı.

Çeşitli davalar açıldı

2009 yılında evlilik boşanmayla bitmiş olsa bile çocuk babasının soyadını alır düzenlemesi Anayasa Mahkemesi'nce iptal edildiğini anımsatan avukat Yıldırım, “Bu iptalden sonra boşanan anneler çocuğun soyadını alması için çeşitli davalar açmışlardı. Reddedilen bu davalardan sonra konu yine Anayasa Mahkemesi'ne gitmişti ve Anayasa Mahkemesi bir karar vererek burada velayet hakkı bulunan annenin soyadının değiştirebileceğine hükmetmişti. Burada ise bir kriter öne alındığı için daha önce bitmiş ve soyadı değişmiş olan çocuklar içinse yeni bir yargılamanın önü açılmış oldu. Yani baba daha önce çocuğun soyadının değiştirildiğini, hiçbir gerekçe gösterilmediğini sırf velayet hakkına dayanıldığını ileri sürerek tekrardan baba soyadını alması için yeni bir dava açabilecek” dedi.

Yıldırım, "Artık bundan sonra gördüğümüz davalarda hedefimiz belli, çocuğun menfaatine uygunsa soyadı değiştirilebilecek yoksa sadece velayeti kullandığı için, sadece boşandığı için soyadı değiştirme yapamayacak. Maalesef toplumda boşandıktan sonra kişisel hesaplaşmalar nedeniyle bu konu istismar edilebilir çünkü çok örneğini gördük bunların ve bunun önü kapatılmış oldu alınan kararla ‘kendi aranızdaki hesaplaşmalara çocuğu karıştırmayın’ dedi Yargıtay ve çocuğun üstün menfaati varsa soyadını değiştiririz yoksa dava reddedilir dedi" diyerek alınan kararı anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER