Yasaklar bitiyor. Piknik alanları, nikah salonları, çay bahçeleri açılıyor: İşte tarihleri

Koronavirüs sürecinde devam eden bazı yasakların kalkması için geri sayım başladı

Yasaklar bitiyor. Piknik alanları, nikah salonları, çay bahçeleri açılıyor: İşte tarihleri

Koronavirüs süreciyle hayatımıza giren bazı kısıtlamalarla yasakların kalkması için geri sayım başladı.

Normalleşme sürecinde uygulanacak yöntem de netleşti.

Hükümete yakın isim olarak bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında normalleşme takviliyle ilgili bilgileri paylaştı. Öne çıkan bölümler şöyle:

- 1 Haziran’dan itibaren sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor.

- Nikah salonları 1 Haziran’dan itibaren açılıyor. Genç çiftlerimize şimdiden mutluluklar dileyelim. Ancak düğün salonları için biraz beklemek gerekecek. Artık Erik Dalı mı oynarlar, dansı mı tercih ederler orasını bilemeyeceğim ama düğünler için 1 Temmuz’a kadar sabredecekler.

- Yüzme havuzları, kaplıcalar, spor merkezleri ve çay bahçeleri için de bayram sonrasını beklemek gerekecek. Çok değil, 15 Haziran’dan itibaren piknik alanları açılıyor, mangal keyfi başlıyor.

- Cuma namazı kılmak için sabırsızlananlar 12 Haziran’da cuma namazını kılabilecekler. Ama bir şartla. Öyle cami içinde safları sıklaştırarak değil, cami dışında açık alanlarda kılınabilecek. Vakit namazları ise camilerin içinde sosyal mesafe kuralına dikkat ederek ve maske kullanmak şartıyla kılınabilecek.

- Hac hazırlıkları hemen Ramazan Bayramı’ndan sonra başlıyor. Ancak haccın olup olmayacağına Suudi Arabistan’daki gelişmelere göre karar verilecek. Peki umre ne olacak? Umre için 1 Eylül tarihi esas alınarak hazırlıklar yapılacak.

- Bu yıl tatile gideceğiz. Ama kurallı tatil olacak. Kuralların ne olacağını Turizm Bakanlığı açıklıyor. 27 Mayıs’ta ise oteller, moteller hatta pansiyonlar müşteri kabul etmeye başlayacak. 

- İç hat uçuşları bayramdan sonra başlıyor. 27 Mayıs’ta sadece iç hat uçuşları değil aynı zamanda turizm bölgelerindeki balon uçuşları da başlıyor.

- Birçok sanatçı sahnelerin açılmasını bekliyor. Biz de onları dinlemeyi özledik. Başta Demet Akalın olmak üzere, sanatçılarımıza bir iyi, bir de kötü haberim var. Önce iyi haberden başlayayım. 1 Haziran’da oturma düzeni olan konserler başlıyor. Kötü haber ise, oturma düzeni olmayan yerlerdeki konserler için 1 Temmuz’u bekleyecekler. Ondan sonra eller havaya durumu...

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2020, 07:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER