Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın affını istediği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a istifasını sunduğu ileri sürülmüştü.

Bu iddiaya yalanlama gelmedi.

Hatta Koca'nın bakanlıktaki odasını boşalttığı da iddia edildi.

Türkiye'deki O Hastanede Ölümcül Bakteri Vakası! Yeni Salgın Mı Başlıyor? Türkiye'deki O Hastanede Ölümcül Bakteri Vakası! Yeni Salgın Mı Başlıyor?

Bu iddianın ardından yeni Sağlık Bakanı'nın kim olacağı ile ilgili de kulis bilgisi gündeme düştü.

Buna göre yeni Sağlık Bakanı AK Parti İstanbul Milletvekili de olan ünlü kalp cerrahı Halit Yerebakan olacak.

HALİT YEREBAKAN KİMDİR?

1982 yılında Rize’de doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Türkiye ve Amerika’da, fakülte eğitimini 2006 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. 

Mezuniyetinin ardından Columbia Üniversitesi’ne kabul edildi. 2007 yılında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda ihtisas eğitimi ile başladı.

Columbia Universitesi College of Physicians and Surgeons Tıp Fakültesi’nde dünyanın en geniş kalp nakli serisi üzerinde yaptığı çalışmaları ile hazırladığı tezle Mayıs 2012 yılında uzman oldu.

Çalışmalarına Columbia Üniversitesinde klinik araştırma görevlisi olarak devam edip, 2014 yılı sonunda tersine beyin göçünü desteklemek üzere çıkarılan kanun kapsamında Türkiye’ye döndü ve Yeditepe Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 2017 yılının Mart ayında Doçent, 2014-2019 yılları arasında Başhekim Yardımcısı ve 2019-2022 yılları arasında Başhekim oldu. 2022 yılında Profesör oldu ve başhekimlik görevinin ardından anabilim dalı başkanı ve hastane yönetim kurulu üyesi oldu.

100’ün üzerinde literatür çalışması, 2 patenti, 1 kitabı bulunmaktadır ve akademik h-indeksi puanı 14’tür.

Sağlık sisteminin geliştirilme çalışmaları için uluslararası kalite belgelendirme kuruluşlarından eğitim aldı ve sağlıkta kalite yönetim sistemi uygulamalarında baş denetçi olarak Auditor Training Institute tarafından sertifikalandırıldı.

Sağlık Politikaları Kurulu ve Çalışma, Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Hayatı Kurulu ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu’nda görevlerde bulundu.

Toplum sağlık okur yazarlığını geliştirmek amacıyla 10 yıllık arşive ulaşan gazete yazıları ve 1000 bölümün üzerinde televizyon programı hazırladı.

İleri düzeyde İngilizce bilen Yerebakan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yerebakan, Doktor Geldi ve Hayatın Ritmi adlı televizyon sağlık programlarını hazırladı ve sunuculuğunu yaptı.

Editör: Gürel Yurttaş