Keçiören Yükseltepe'ye Mehmet Doğan Kütüphanesi yapıldı

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok: "Burada hem yetişkin hem de çocuk kütüphanesini açıyoruz. Burası memur anlayışıyla yönetilmeyecek, gerekirse gece 12'ye kadar açık olacak"

Keçiören Yükseltepe'ye Mehmet Doğan Kütüphanesi yapıldı

ANKARA (AA) - Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, 'Şehrimize büyük, muhkem bir kütüphane açmayı düşünüyoruz. gerek ilçemizden gerekse Ankara'dan gelen çocuklarımızın ve gençlerimizin yararlanacağı bir kütüphane olacak. Rabbimin ilk emri, 'Oku, Allah'ın adıyla oku'dur. Dolayısıyla kalkınmanın yolu eğitimden geçiyor. Eğitimine önem vermeyen toplumların yücelmesi, yükselmesi mümkün değildir.' ifadelerini kullandı.

Keçiören Belediyesi'nden yapılan açıklamada konuşmalarına yer verilen Altınok, ilk göreve geldikleri 1994 yılından itibaren kütüphane konusunda çalışmalara başladıklarını ve 1995 yılında Fatih Kütüphanesini faaliyete geçirdiklerini kaydederek şu değerlendirmelerde bulundu:

'Çocuklarımıza imkan vermemiz lazım. Geleceğimiz, çocuklarımıza verdiğimiz imkânlarla şekillenecek. Geleceğimizi çocuklarımız yönetecek. Kütüphane hizmeti önemli bir hizmettir. 1995 yılında da Fatih Kütüphanemizi açmıştık. O zaman belediyelerde kütüphane falan yoktu. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel müdürümüze de teşekkür ediyoruz. Burada hem yetişkin hem de çocuk kütüphanesini açıyoruz. Burası memur anlayışıyla yönetilmeyecek, gerekirse gece 12'ye kadar açık olacak. Milli şuurla yetişmeyen neslin vay haline. Bizi biz yapan değerlerimizi unuttuğumuz zaman yok olmaya mahkum oluruz.

Eğitimi, kültürü, bilimi çocuklarımıza vermeliyiz. Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesini yakalamak için çok çalışmalıyız, onun için de çok okumalıyız. Atatürk, 'Türk milletinin en büyük düşmanı cehalettir' diyor. 'İlim Çin'de de olsa gidin alın' denmiştir. Hz. Ali, 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum' diyor. Bu nedenle biz de şehrimizde kütüphanelerimizin sayısını çoğaltacağız.Çocuklarımızın mutlu ve huzurlu bir yuvada çalışması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz.'

- 'Mehmet abi iz bırakan bir alperendi'

Kütüphaneye ismi verilen Mehmet Doğan hakkında konuşan Altınok, 'Kütüphaneye ismini verdiğimiz Mehmet abimiz ülkemize, devletimize milletimize, büyük hizmetleri olan bir insandır. Mehmet abi, kendi kütüphanesinde birçok eser olduğunu, bunları bağışlamak istediğini, gelecek neslin okuması gerektiğini söyledi. Çocuklarımızın geleceğini, tarihini öğrenmesi için bir adım atmak gerektiğini söyledi.

7 bin 500 kitap bulunuyor

Yükseltepe Mehmet Doğan Kütüphanesinde çocuklar ve yetişkinler için iki ayrı bölüm bulunuyor. Yetişkinler için oluşturulan bölümde 6 bin kitap ve 104 kişinin aynı anda çalışabileceği masalar yer alıyor. Çocuklar için oluşturulan bölümde ise 1500 kitap ile 28 çocuğun aynı anda buradan faydalanabileceği masalar yer alıyor. Kütüphanede toplamda 7 bin 500 kitap, 144 de çalışma alanı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2021, 20:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER