Van Gölüne hayat verecek İleri Biyolojik Arıtma Tesisi açıldı

Van Gölü için hayati önem taşıyan 'İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı telekonferansla yapıldı

Van Gölüne hayat verecek İleri Biyolojik Arıtma Tesisi  açıldı

Van Gölü için hayati önem taşıyan İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılışına, Dünya Çevre Günü'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telekonferans ile katıldı.

MALİYETİ 180 MİLYON

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da yakından ilgilendiği ve 4 gün önce gezip bilgi aldığı tesis 180 milyon liraya mal oldu.

Yapacağı biyolojik arıtma sayesinde Van Gölü'nü kirlilikten kurtaracak tesisin aynı zamanda koku giderici bir sistemle yapılması da kentte sevinçle karşılandı.

Telekonferansla açılışı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayırlı olsun dileklerinde bulundu

TEMELİ İKİ YIL ÖNCE ATILMIŞTI

Açılışın ardından konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van Gölü Koruma Eylem Planı kapsamında Van Gölü'nü kirlenmekten alıkoyacak tesisin temelinin iki yıl önce atıldığını söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun göreve geldiği ilk günlerde yaptığı 'temel atmama' töreni akıllara geldi.

Bilindiği üzere; AK Parti döneminde projelendirilen Silahtarağa İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi israf denilerek İmamoğlu tarafından iptal edilmişti. Bu iptal kararı da 'temel atmama töreni' ile şova dönüştürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2021, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER