TRT’nin tek kanal olduğu dönemlerdeki fenomen Daire Başkanı ve yayıncılıkta birçok yeniliğe imza atmış Yılmaz Dağdeviren 23 Mayıs 2024 tarihinde hayata veda etti.

Yılmaz Dağdeviren’in cenazesi 24 Mayıs 2024 Cuma günü öğle namazının ardından Bodrum’da toprağa verilecek.  

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Yılmaz Dağdeviren’in vefatının ardından başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajda “Uzun yıllar mesleğimize başarıyla hizmet veren üyemiz Yılmaz Dağdeviren’i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Meslektaşımızın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” denildi.

YILMAZ DAĞDEVİREN KİMDİR?

Yılmaz Dağdeviren 1970 yılında radyo, televizyon ve iletişim yatırımlarından sorumlu birimin müdürü olarak TRT’ye geçti. 1974'te Televizyon Dairesi Başkanı oldu. Televizyonun tek kanal olduğu o dönemde Genel Müdür İsmail Cem liderliğinde 500 gün boyunca TRT’de altın devrimler denen dönemi iş arkadaşları ile beraber yönetti. Bu kapsamda yayınlar cumartesi, pazar öğleden sonraları da dahil olmak üzere haftada yedi geceye, toplamda 50 saate çıkarıldı ve televizyon yayınları Türkiye'nin önemli bütün şehirlerine ulaştı.

Fikir babası olduğu ve gerçekleştirdiği yeniliklerden bazıları ise; Türkiye’nin European Broadcast Union üyeliği ve Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımı, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği'nin yaratılması ve uygulaması, Avrupa'dan ve Avrupa'ya ilk naklen yayınlar, camiden ilk mevlit naklen yayını, ilk futbol maçının naklen yayını oldu. Bunların dışında aralarında 5 Dakika, İşte Hayatınız, Kaynanalar, Aşk-ı Memnu gibi hatırlanan yapımların öncülüğüydü. 

1980’de 12 Eylül darbesi ertesi işinden alınan Yılmaz Dağdeviren kısa bir ara haricinde TRT’nin en uzun dönem başkanlığını yapan isimlerden oldu. 

Dağdeviren, 1992 yılında İstanbul belediyesi adına BRT televizyon kanalını kurarak yayına geçirdi. 1994'te TELSİM Genel Müdürü olurken, Türkiye genelinde bütün altyapının kurulmasını sağladı. 1998'den 2003'e kadar, sonradan Vodafone’a satılan Telsim‘in İcra Kurulu üyeliğini yaptı.

Ayrıca eski Elektrik Mühendisliği Odası yönetim kurulu üyesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Yüksek Kurulu üyesi, Türk Dil Derneği kurucularındandı.

Nihal Candan paylaştı: Bahar Candan'ın cezaevinde olmadığı ortaya çıktı! Nihal Candan paylaştı: Bahar Candan'ın cezaevinde olmadığı ortaya çıktı!

Birsen Alpan Dağdeviren’in eşi olan Yılmaz Dağdeviren, gazeteci ve yapımcı Elif Dağdeviren’in babası.

Editör: Gürel Yurttaş