Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 il ve Lefkoşa'da düzenlenen ve 2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (2024-YKS) üç oturumu da sona erdi. Sosyal medyada paylaşılan bazı soruların ardından, "YKS soruları sızdırıldı" iddiası ile gündem oldu.

Yarın okullar tatil mi? Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama Yarın okullar tatil mi? Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, 2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavları'nın ardından sosyal medya hesabından YKS sorularının sızdırıldığı iddialarına yönelik açıklamada bulundu.

ÖSYM Başkanı, sosyal medyada YKS sorularının sızdırıldığına yönelik dile getirilen iddiaların asılsız olduğunu aktararak; "Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları haberler ile ilgili ilgili hukuki süreç başlatılmıştır." ifadelerini kullandı.

 Başkan Bayram Ali Ersoy, YKS oturumlarının başarıyla tamamlandığını dile getirerek  iddialar hakkında hukuki sürecin başlatıldığını belirtti;  "YKS başarıyla tamamlanmıştır. Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın organlarında da çıkan haberler ile ilgili ilgili hukuki süreç başlatılmıştır." dedi.

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise konuyla ilgili sosyal medya hesabından  şu açıklamalarda bulundu;

"Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görsellerle ilgili, 'YKS soruları sınavdan önce sosyal medya platformlarında paylaşılmış' iddiası doğru değildir. Yapılan araştırmalar neticesinde, paylaşılan ekran görüntüsü ve fotoğrafların 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS 2024) ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığı belirlenmiştir.

Bahse konu birçok görselin, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü (OGM) Materyal web sitesindeki deneme sınavları veya bazı özel eğitim kuruluşları tarafından hazırlanan deneme sınavı kitapçıklarından alındığı tespit edilmiştir. Yine geçtiğimiz yıllarda benzer iddialarla dolaşıma giren bazı görsellerin yeniden, 'sorular çalındı veya satıldı' gibi iddialarla paylaşıldığı görülmektedir."

Soru kitapçıklarının basımı, paketlenmesi, kontrolü ve sevki için görev yapan 100'ü aşkın ÖSYM personeli, yaklaşık 40 gündür dünyadan izole kapalı matbaa döneminde bulundu.Sınavın tüm hazırlık süreçlerinin yürütüldüğü kapalı merkezde sınav güvenliği, faraday kafesi ve sinyal karıştırıcı jammer gibi özel sistemlerin yanı sıra 7 gün 24 saat emniyet güçlerinin nöbetiyle sağlandı.

Kapalı matbaa döneminde görev yapan personel, YKS'nin son oturumu olan YDT'nin tamamlanmasıyla merkezden çıkarak aileleriyle buluşacak.
 

Editör: Nehir Durdağı