Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerine göre, memur maaş ve emekli aylık zamları netleşmeye başladı.

Bakan Mehmet Şimşek'ten yeni vergi açıklaması Bakan Mehmet Şimşek'ten yeni vergi açıklaması

Bura göre işçi emeklisi aylıklarına en az yüzde 22,72, memur maaşları ve memur emeklisi aylıklarına da en az yüzde 17,38 zam bekleniyor. 

Ancak Çalışma Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, emekli aylığı en az enflasyon oranı kadar artmazsa 4 milyona yakın emeklinin sıfır veya resmi enflasyonun altında zamla karşı karşıya olduğunu ileri sürdü.

Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"İşçi ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon oranında zam çantada keklik değil. Zam kök aylıklara yapılacağı için 10 bin TL'ye tamamlanan emekli aylığı en az enflasyon oranı kadar artmazsa 4 milyona yakın emekli sıfır veya resmi enflasyonun altında zamla yüz yüze. 8 bin TL kök aylığı olan emekli şu an 10 bin TL alıyor. Yüzde 25 artış olursa aylığı 10 bin TL olur. Yani sıfır zam alır.

TÜİK 5 aylık resmi enflasyonu yüzde 22,72 olarak açıkladı. Bir sonraki aylık enflasyon yüzde 3 olursa 6 aylık enflasyon yüzde 26,4 olur. 6 aylık resmi enflasyonun yüzde 26-27 civarında olması kuvvetle muhtemel.Temmuz ayında maaş ve emekli aylık artışlarında dikkate alınacak 6 aylık resmi enflasyon oranı yüzde 26-27 civarında olacak. Hesaplamalar bu oran üzerinden yapılacak"

Editör: Gürel Yurttaş