ANKARA (AA) - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmek üzere Ankara'ya geldi.

Blinken ve beraberindeki heyeti Ankara'ya getiren uçak, saat 23.58'de Esenboğa Havalimanı'na indi.

Blinken'ı, Esenboğa Havalimanı'nda, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Dışişleri Bakanlığı Amerika'dan Sorumlu İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Yaprak Balkan, Ankara Vali Yardımcısı Namık Kemal Nazlı ve çok sayıda yetkili karşıladı.

Dışişleri Bakanı Fidan ile mevkidaşı Blinken arasında yarın yapılacak resmi görüşmelerde, Gazze’deki durum, bölgesel meseleler ve ikili ilişkilerin ele alınması bekleniyor.

 Ankara Filistin Dayanışma Platformu tarafından, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Türkiye ziyareti ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

Ankara Filistin Dayanışma Platformu üyeleri, Blinken'ın Türkiye'ye gelişini protesto etmek için ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde toplandı.

Grup adına açıklama yapan Özgür-Der Ankara Şube Başkanı Yasemin Öğüt, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında bugüne kadar 3 bin 900'ü çocuk, 2 bin 405'i kadın olmak üzere toplam 9 bin 700 Filistinlinin şehit olduğunu, en az 35 bin Filistinlinin de yaralandığını söyledi.

Saldırıların tüm dünyada lanetlenirken Batılı yöneticiler ile medyanın katliamların ortağı olduğunu belirten Öğüt, Blinken'in Türkiye ziyaretine tepki gösterdi.

Öğüt, açıklamasında şunları kaydetti:

Muş'ta korkunç kaza: Şemdin Tulgar, Samet Tulgar, Selcan Tulgar öldü Muş'ta korkunç kaza: Şemdin Tulgar, Samet Tulgar, Selcan Tulgar öldü

"İşgal altındaki topraklara bir Yahudi olarak gelip bir savaş suçlusu olarak ayrılan Blinken, Türkiye'ye işgali normalleştirmek için geliyor. İşgalciler ve destekçileri, 240 esiri Hamas'ın elinden almak için aciz bir arayışa girişiyorlar. Bu esirlerin tam 10 katını yıllardır açık hava hapishanesinde tutan Siyonistlere ise kimse bir şey demiyor. Çocuklarımızın bedenleri yıkıntılar altında paramparça edilmişken zalimler hala işgalcilerin kendini savunma hakkından bahsediyor. Batı devletleri ve medyası bütün güçleriyle Filistin halkının üstüne saldırıyor. Bütün bu suçlar açıkça işlenirken Blinken Türkiye'ye gelerek Hamas ile ilişkilerin kesilmesini talep edecek. Bizlerse işgale karşı direnmenin terör değil izzet olduğunu haykırıyoruz."
 

Editör: Grlyrtts