Amerika Birleşik Devletleri cayır cayır yanıyor!

Her şey bir hafta önce başladı. 

Daha önce birçok suç işleyen ve sicili kabarık bir polis memuru Derek Chauvin ve 3 mesai arkadaşı siyahi Amerikalı George Floyd'u sokak ortasında öldürmüştü. 

Bu olaydan sonra başlayan protesto gösterileri giderek büyüdü ve ABD bir çok şehrine yayıldı.

Birçok şehirde sokağa çıkma yasakları uygulanırken, Ulusal Muhafızlar da birçok bölgede tekrar göreve çağrıldı. 

En az 40 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken Ulusa Muhafızlar da Washington DC ile birlikte 15 eyalette sokağa indi. 

ABD'nin çok okunan gazetelerinden New York Post ise cuma gecesi Beyaz Saray'ı kuşatan yüzlerce göstericinin polis barikatına taş ve sopa ile saldırması yüzünden  ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’ın altına kurulan bir sığınakta kaldığını yazdı.

İsmini açıklamak istemeyen Cumhuriyetçi senatörün iddiasını, Beyaz Saray yönetiminden bir yetkili de doğruladı.  CNN’e konuşan bazı kaynaklar ise Melania Trump ve oğullarının da Beyaz Saray’ın altındaki sığınağa gittiğini söyledi.

Gösteriler devam ederken New York şehrinin belediye başkanı Bill de Blasio’nun kızının da gözaltına alındığı ortaya çıktı. Güvenlik güçleri kaynakları, cumartesi gecesi Manhattan’da devam eden gösterilerde 25 yaşındaki Chiara de Blasio’nun gözaltına aldığını açıkladı.

Polisin müdahalesine rağmen Broadway’de trafiği tıkadığı ve düzeni bozduğu gerekçesiyle gözaltına alınan de Blasio’nun bu eylemi yaptığı sırada bölgedeki birçok aracın yandığı ve göstericilerin polisle kavga ettiği açıklandı. de Blasio’nun polislere belediye başkanının kızı olduğunu söylemediği de aktarıldı.

Kızı gözaltına alındığı sıralarda New York belediye başkanı de Blasio bir basın toplantısı düzenleyerek, “Bütün barışçıl protestoları takdir ediyoruz ve saygı duyuyoruz fakat şimdi eve dönme zamanınız geldi” demişti.

BEYAZ SARAY’DAN ÇALIŞANLARA UYARI
ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNN, Beyaz Saray’ın çalışanlarına pazartesi günü işe gelirken uymaları gereken bazı kuralları içeren bir e-posta attığını duyurdu.

CNN’in ele geçirdiği yazışmalarda güvenliğin üst seviyeye çıkarıldığı belirtilirken, “Beyaz Saray kimlik kartınızı Gizli Servis’in giriş bölümüne gelene kadar çıkarmayın” ifadesi kullanıldı.