ABD'nin etkili gazetelerinden Politico'da Türkiye ile NATO ilişkilerinin değerlendirildiği yazıda Türkiye ile ilgili inanılmaz ifadeler yer aldı.

Gazetedeki yorumdan öne çıkan bölümler şöyle:

"Anlaşmazlıklara rağmen, Ankara ve Batı karşılıklı çıkar evliliğine kilitlenmiş durumdalar. Türkiye sonunda Finlandiya'nın NATO'ya girmesine izin vermiş olabilir ama İsveç konusunda geri adım atmıyor. NATO da bununla yaşamak zorunda.

1952'den beri NATO üyesi olan Türkiye'nin, ittifaka nasıl girdiğini açıkça merak ediliyor. Türkiye'nin, NATO'nun en büyük ikinci ordusunu masaya getirdi. Türkiye başağrısı.

NATO'nun Türkiye'ye ihtiyacı var. Türkiye'yi ittifak içinde tutmak için taviz vermeye ve anlaşmazlıkları önemsiz göstermeye istekli olması, ittifakın istikrarsızlaşan bir dünyada uyuma verdiği değeri gösteriyor. 

Türkiye de kendi adına, düzenli olarak haydutluk yapsa bile, ittifak içinde kalmak istiyor. İran ve hatta Rusya gibi ülkelerden gelen tehditler karşısında NATO'nun koruyucu güvencelerine ihtiyaç duyuyor.

Türkiye'nin dış politikası onu çoğu NATO müttefikinden ayırıyor. Rusya'nın işgalini kınadı ve Ukrayna'ya yardım sağladı, ancak Moskova'nın savaşını körükleyen endüstrilere yaptırım uygulamayı da reddediyor."

Politico'ya konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye birçok nedenden ötürü önemli bir NATO müttefiki. Coğrafi konumu, IŞİD ile mücadelesi, Ukrayna'ya desteği, dünyanın tahıl akışını sağlaması. İstanbul Boğazı'nı donanma gemilerine kapattılar, bu da Rusya'nın Karadeniz'deki ve Kırım çevresindeki varlığını güçlendirme kapasitesini azalttı" dedi.

Editör: Grlyrtts