14 Mayıs seçimleri öncesi siyasi partilerin aday listelerini YSK’ya teslim etme süresi yarın 17.00’de sona erecek.

Sabah’tan Fatma Göksu’nun haberine göre AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki üst komisyon çalışmalarında sona yaklaştı. Mevcut kabinedeki bakanlar da AK Parti’den birinci sıradan aday olacaklar. Listelerde büyük oranda yenilenmeye gidilirken, AK Parti’de en az 3 dönem vekillik yapmış 73 isim yer almayacak.

Erdoğan’ın listelerde sürpriz isimlerin de yer alacağını belirtmişti. İl ve belediye başkanlarının yer alacağı AK Parti’de yeni yüzler de aday olarak gösterilecek. Faruk Çelik Artvin, Lütfi Elvan Mersin, Nihat Zeybekçi Denizli, Ömer Çelik, Adana, Abdülhamit Gül gibi isimler de Gaziantep’ten aday olacak.

MHP kurucu lideri Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş Ankara’dan ve TBMM esi Başkanı Bülent Arınç’ın oğlu Mücahit Arınç Manisa’dan aday olacak. HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun iste Batman’dan aday gösterilmesi bekleniyor. Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek'in de Ankara'dan listeye girdiği iddia ediliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Ankara’dan, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş İstanbul’dan.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kayseri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Osmaniye, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bursa, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Şanlıurfa.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Diyarbakır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Samsun’dan AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan İzmir’den aday olacak.
 

Editör: Grlyrtts