AK Parti Adıyaman Milletvekili Resul Kurt, A Haber’de katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Kurt, şunları söyledi:

"2023 yılında yüzde 58 oranında bir enflasyon bekleniyor. Bu anlamda emekli maaşlarında ocak ayında ciddi artışlar olacaktır. 

7 bin 500 TL alan emeklinin aslında kök maaşı 5-6 bin lira. Bu kişiler yapılan zamdan hiç faydalanmadım diye itiraz ediyor. Ama bu kişilerin maaşı 7 bin 500 liraya tamamlanıyor. Aradaki fark sübvanse ediliyor. 

Burada farklı bir yöntem bulunabilir. Bir miktar baz ücret eklenebilir. 

En düşük emekli maaşının 10 bin lira olması isteniyor. Bu sefer de 9 bin 500 lira maaş alan kişi “Bana 500 lira zam geldi” diye serzenişte bulunacak. Bu nedenle bu süreçte herkesi memnun etmek mümkün olmayabiliyor. Benim beklentim kök ücretlerde bir düzenleme ve kademeli bir artış yapılması yönünde.

Bütün hükümetler çalışanlarına, emeklilerine en yüksek artışı vermek ister.

Ama önümüzde de bir matematik var. Her emekliye bin lira artır yaptığımız zaman bunun bütçedeki karşılığı 200 milyar lira. 

Dünyanın neresine giderseniz gidin sosyal güvenlik sisteminin bir dengesi var. Primlerini toplar, o primler üzerinden bir emekli aylığı bağlar. Ama biz vatandaşımızın geçim şartlarını kolaylaştırmak, serzenişlerini karşılamak için 2 yöntem uygulayabiliriz. Birincisi en düşük aylığa bir düzenleme getirilebilir, ikincisi ise bir kademeli artış yapılabilir. Biz emeklilerimizin sesini duyuyoruz."

Editör: Grlyrtts