İstanbul ve Ankara'da kendi adaylarını çıkaracaklarını ve çalışmalara başladıklarını açıkladı. 2024'ün mart ayındaki seçimlerde başarısız olma durumunda isitfa edeceği söyleyen Meral Akşener, Yerel seçimler için de ittifaksız yola devam edeceklerini açıkladı.

 Katıldığı bir televizyon kanalında yerel seçim kararıyla ilgili soruları yanıtlayan Meral Akşener, şu açıklamaları yaptı:

'81 ilde aday çıkaracağız, bölf yapmıyoruz'

81 ilde aday çıkaracağız, bölf yapmıyoruz. Ankara ve İstanbul adaylarımızla ilgili çalışma başlattık. Görüşmeler sürüyor. Milletin sesini bu iki arkadaşımız da reddetti. Onlara karşı kızgınlığım, hiçbir şeyim yok. O masadan ben nasıl kalktım? Adayının tespiti nasıl yapılacak diye konuştuk, gittiğimde 'Kim aday olsun'a döndü. 5 arkadaşımız Kılıçdaroğlu dedi, ben karşı çıktım. Bu iki arkadaşımızın adını verdim. Biz CHP'nin iç işlerine kesinlikle karışmıyoruz. Bu benim siyasi terbiyeme asla yakışmaz. Biz sonradan anladık ki her iki tarafta da 'ceketimi assam kazanırım' varmış.

İstifa mesajı

Akşener, hedeflenen başarının sağlanamaması halinde istifa edeceği mesajını da verdi:"Tüm sorumluluk bana aittir. Üstüme düşeni yaparım. Eğer hayal ettiğimiz sonucu milletimiz vermiyorsa suç bizdedir. O zaman bana düşen daha iyi yapabilecek bir arkadaşımıza bu işi devretmektir."

Hiçbir siyasi partiyle herhangi bir yol yürümenin içine girmeden, muhalif kimliğimizle 81 ilde yerel seçimlere gireceğiz. Kesinlikle bu seçimlerde başarılı olacağımıza inanıyorum. Diyelim ki olmadı, asla tartışmayacağız. Başarısızlık olması halinde bütün sorumluluk bana aittir, ben de gereğini yapacağım.

Ankara ve İstanbul adaylarımızla ilgili çalışma başlattık. En sona bırakmayacağız. Düzce ve Eskişehir adaylarımız belli.

'Mustafa Sandal keşke adım atsa'

Aydın'da, Balıkesir'de bir noktaya geldik. Mustafa Sandal bey ile dostluğumuz oluştu zaman içinde, zaman zaman görüşüyoruz. Doğrusu ben kendisini istedim. Ama henüz bir anlaşma veya resmi bir konuşma yapmadık. Partiyi ziyaret ettiğinde bu şekilde konuşmadık. Konserlere yönelik başka bir konu için gelmişti. Ama bir telefon konuşmasında nabız yoklamak amaçlı bir şekilde söyledim. Keşke adım atsa. Ben çok isterim. Ama resmi bir teklif henüz götüremedik.

'Ağlayarak işbirliği yapmışlar'

Sayın Özgür Özel'in açıklamasının içinde Manisa'nın 2019'da bize verilmesi sebebiyle günlerce, sabaha kadar ağlamış. Keşke beni arayıp söyleseydi. Ağlayarak İYİ Parti'yle ağlayarak iş birliği yapmış bu arkadaşlar. Bu mecburiyete gerek yok.

CHP ile rakibiz mesajı

Meral Akşener, Bilge Yılmaz'ın "Seçim Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanındaki çıkar grupları yüzünden kaybedildi" sözlerini de değerlendirdi. "Bilge Yılmaz, masaya oturmamıza da karşı çıkan bir isimdi. Ancak bu söylemine katılmıyorum. Ne diyeyim yani biz yük olmuşuz bu insanlara. Birbirimizle rakibiz artık biz" dedi.

 "Biz Saraçhane'ye gittiğimizde de iç işlerine karışıyorduk. Şimdi seçimlere tek başına gireceğimizi açıkladık. Yine iç işlerine karışıyor olduk. Biz artık CHP ile rakibiz" ifadesini kullandı.

'İstanbul için farklı isimler var'

Cumhurbaşkanı Erdoğan  bayram namazı çıkışı vatandaşlarla bir araya geldi! Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazı çıkışı vatandaşlarla bir araya geldi!

Meral Akşener, İBB Adaylığı için Buğra Kavuncu'nun olacağı iddialarına da cevap verdi. "Evet de diyemem hayır da diyemem. Ama çalışıyoruz. İstanbul için farklı isimler var, üzerinde çalışıyoruz. Özellikle olursa bir arkadaşımıza çok şaşıracaksınız" dedi.

İstanbul'la ilgili şaşıracağınız isimler üzerinde çalışıyoruz. Özellikle bir arkadaşımıza çok şaşıracaksınız. Bütün gücümüzle kendi adaylarımızla milletin sesi olmaya gayret edeceğiz.

'Mahkemeye vereceğim'

Benim görebildiğim CHP'nin kongresine yönelik iki grup var. AK Parti ve çevresiyle kurulmuş başka bir grup var. Bir de bu tarafların içinde yer almayanlar var. Her biri bir Youtube kanalı kurdu, abuk subuk şeyler konuşuyor. Mahkemeye vereceğim. Böyle sözlerim olmadı. Hasan Cengiz diye bir adam üzerinden bana 100 milyon dolar verdiğini iddia eden bir videosu oldu. Maili araştırdık mailde Kılıçdaroğlu'na verildiği iddiası var. Gültekin bunu Akşener'e verildi diye lanse ediyor. O spam mailinde Kılıçdaroğlu'na verilen 100 milyon dolar diyor bu iftira, iğrenç bir iftira, hukuk üzerinden yol yürüyeceğiz.

Editör: Nehir Durdağı