Almanya'nın Freiburg kentinde yaşayan 20 yaşındaki Emre C., yaptığı dolandırıcılıkla ülkenin bir numaralı konusu oldu.

Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden Bild, Türk genci Emre’nin pandemi döneminde ülkenin en büyük dolandırıcılık hikayelerinden birinin baş kahramanı olduğunu duyurdu.

Freiburg’da yaşayan 20 yaşındaki Emre, müşterilerine gönderdiğini söylediği, ama hiç göndermediği korona testleri sayesinde 5.7 milyon euro kazandı. Babasının üç farklı test merkezi olduğunu söyleyen Türk genci, bu şekilde binlerce kişiyi dolandırdı.


Olayın ortaya çıkmasının ardından dün, Emre, Freiburg Bölge Mahkemesi’nde savunmasını verdi. 
Almanya’nın konuştuğu Türk genci savunmasında şu ifadelerde bulundu: 

“İlk olarak Almanya’nın Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Derneği’ne (KVBW) kayıt oldum. Bu, bir iki dakikamı aldı. Burada sadece testleri yaptığımı onaylamam gerekiyordu. Bende binlerce kişinin testini onayladım ve devlete gönderilmesini sağladım.” 

Emre, sahibi olduğu test merkezi olarak da en çok gittiği yerel barın adresini verdiğini söyledi.
 
Mahkeme, Emre’nin Mart ve Haziran 2021 tarihleri arasında toplamda 492 bin test yaptırdığını söyleyerek 5.7 milyon euro kazandığını tespit etti.

Paranın Emre’nin şahsi hesabına Eylül ayında geçtiği belirlendi. S

tajyer olarak ayda 800 euro maaşla çalışan Emre’nin hesabına bir anda bu kadar yüklü bir para geçmesi banka çalışanları tarafından fark edildi. Banka çalışanları hemen polise haber verirken, Emre tutuklandı.