Asgari ücretle ilgili yapılan son resmi açıklamalar ara bir zam olmayacağı yönündeydi. Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 asgari ücreti açıklandığında bu ücretin senede bir kez olacağının altını çizmişti. Ancak bu konuda yeni bir iddia ortaya atıldı.

EMEKLİ VE ÇALIŞANIN GÖZÜ TEMMUZ'DA

kamusonhaber'de yer alan habere göre asgari ücrete temmuz ayıyla birlikte ara zam geleceği bilgisi sızdırılırken, vatandaşlar asgari ücretin ne kadar olacağını merak etmeye başladı.

Yerel seçimler öncesinde emekli maaşı kadar asgari ücrete zam beklentileri de vardı. Ancak hiçbir konuda sevindirici bir gelişme yaşanmadı. Çalışanlar ve emekliler umduğunu bulamadı. Temmuz ayında ise bu beklentilerin karşılığını bulma ihtimali vatandaşları şimdiden heyecanlandırdı.

Emekliye yüzde 15 indirim! Ve beklenen ilk adım atıldı: Karar Resmi Gazete'de yayımlandı Emekliye yüzde 15 indirim! Ve beklenen ilk adım atıldı: Karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Peki, asgari ücrete ara zam gelecek mi? İşte son gelişmeler...

Maliye Bakanlığı'nca daha önce asgari ücrete ara zam yapılmayacağı yönünde açıklamalar gelmişti. Ancak enflasyonun beklenenden yukarı yönde seyretmesi üzerine durum değişti.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ ZAMMI İDDİASI

Yüksek seyreden enflasyonun mayıs ayında daha da yükselerek zirveyi görmesi beklentisi bulunuyor. Bu da asgari ücrete ara zam gelmesi konusunu gündeme getiriyor. Asgari ücret günden güne erime eğilimi gösteriyor. Yılın ikinci yarısında enflasyonda düşüş görülse bile vatandaşın cebine giren parada azalmalar oluşacağından ara zam konuşulmaya başlandı.

Şimdiden asgari ücret ara zammının ne kadar olacağı merak edilmeye başlandı. Ayrıca temmuz ayında emekliler ve memurlara zam yapılacak. Emekliler için zam ve seyyanen artış konuşulurken memurların enflasyon orantılı yüzde 20’yi bulan maaş artışları olabilir. Peki asgari ücret temmuzdan sonra ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRET 20 BİN TL'NİN ÜZERİNE ÇIKACAK MI? 

Asgari ücret için konuşulan ara zamla birlikte temmuz sonrası maaşların enflasyon oranında olması bekleniyor. Öngörülere göre yeni zam ile birlikte asgari ücretin temmuz sonrası 20 bin TL üzerine çıkması bekleniyor. Bu konunun netleşmesi için ise kısa bir süre kaldı. Yeni asgari ücret zammının haziran ayında netleşmesi bekleniyor.

Asgari ücretle geçimini sağlayan vatandaşların yanı sıra tüm vatandaşlar ve piyasalar asgari ücrete gelecek ara zamdan büyük ölçüde etkilenecek.

Editör: İrem Nur Kaya