3 ülke Filistin'i tanıma kararı aldı: İsrail'den ilk tepki! 3 ülke Filistin'i tanıma kararı aldı: İsrail'den ilk tepki!

Avrupa Parlamentosu, Belarus'taki Aleksandr Lukaşenko rejimini, Ukrayna halkına yönelik baskı nedeniyle bir kez daha kınadığı belirterek, Lukaşenko'yu Rusya'nın suç ortağı olarak gören tanımı kabul etti. Öte yandan AP'li vekiller Uluslararası Ceza Divanı'na, Lukaşenko için tutuklama emri çıkarılması konusunda çağrı yaptı.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Moskova yönetimine karşı sert önlemler ve yaptırımlar uygulayan Avrupa Parlamentosu (AP), bu kez Rusya'nın yakın ilişkiler kurduğu Belarus'a karşı harekete geçti.

Avrupa Parlamentosu'ndaki milletvekilleri, Belarus'taki Aleksandr Lukaşenko rejimini Ukrayna halkına yönelik tutumu nedeniyle Rusya'nın suç ortağı olarak tanıdı. AP'li vekiller, Lukaşenko'nun Rusya lider Vladimir Putin'le eşit derece sorumlu tutulması gerektiğini ifade ederek, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya yönelttiği yaptırımlara benzer şekilde Belarus'a da yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

Tutuklama emri çıkarılması için çağrı yaptılar

Öte yandan bazı milletvekilleri, Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko hakkında, Ukraynalı çocukların kaçırılmasından sorumlu olduğunu belirten bir karar önergesi verdi. Milletvekilleri söz konusu karar önergesiyle, Uluslararası Ceza Divanı'nı Lukaşenko için tutuklama emri çıkarmaya çağırdı.

Editör: Nehir Durdağı