Ayasofya Camii Baş İmamı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, ekonomideki istikrarsızlık ve dolar kurunun yükselmesiyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Prof. Dr. Boynukalın, "Faizin azaltılması ve sonunda tamamen kaldırılması hem İslam'ın hem de aklın gereğidir. Güçlü ekonomilerde faiz yüzde 0-1 arasında. O sebeple faizcilerle mücadele etmek de İslam'ın bir emridir" ifadeleriyle ekonomi hakkındaki düşüncelerini yazmıştı.

Prof. Dr. Boynukalın, "Bundan yüz yıl önce olduğu gibi istiklal mücadelesi veriyoruz yedi düvele karşı. Terörle, ekonomik savaşla vs. üzerimize geliniyor. Bize düşen sabırla mücadeleye devam etmektir. Allah millete, devlete zeval vermesin. Yolunda olanlara Rabbimiz yardım edecektir.

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayacağız. Sabredenleri müjdele! Onlar, başlarına bir musibet geldiğinde, “Doğrusu biz Allah’a aidiz ve kuşkusuz O’na döneceğiz” derler. İşte rablerinin lutufları ve rahmeti bunlar içindir ve işte doğru yola ulaşmış olanlar da bunlardır." (Bakara suresi 155-157).

Prof. Dr. Nihat Hatioğlu'da faiz tartışmalarına katılarak sorulan soruya yanıt verdi. Hatipoğlu'nun 'Faizin dinimizdeki yeri nedir?' sorusuna verdiği yanıt şöyle;

"Faizin her türlüsü haramdır. Faiz Allah tarafından haram kılınmıştır. Son gelen haramlardan biridir. Hz. Peygamber veda hutbesinde her türlü faizi ayaklarımın altına alırım diyor sevgili peygamberimiz ve ilk bağışladığımız faiz de akrabalarımın alacağı olan faizdir diyor. Ana para sizindir ama İslam faizi haram kılmıştır diyor." açıklamasında bulundu.