Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, gün içinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. İkili görüşme öncesinde kamera karşısına geçip poz verdi. O anlarda ABD'li bakanın gergin olduğu gözlemlendi. Blinken'ın, sarılmak istediği Fidan tarafından ise ustaca engellendiği görüldü. Fidan'ın kendisine sarılmak için hamle yapan ABD'li mevkidaşını bir manevrayla savuşturması dikkat çekti.

DIŞİŞLERİ

Blinken'ın kendisini karşılamak için bakanlık önüne giden Fidan'ı telefonla konuştuğu gerekçesiyle uzun süre arabanın önünde beklettiği ve Fidan'ın da bu olaya sinirlenerek bakanlık binasına geri döndüğü iddia edildi. Blinken'ın, tokalaşma esnasında sarılmak için hamle yaptığı Fidan, bu hamleyi bir manevrayla savuşturdu.

Devlet Bahçeli'nin dikkat çeken yüzüğü. Herkes üzerinde yazanı konuşuyor Devlet Bahçeli'nin dikkat çeken yüzüğü. Herkes üzerinde yazanı konuşuyor

Görüntü kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, Fidan'ın bu hamlesinin nedeninin Blinken'ın bakanlık önüne geldiğinde sergilediği 'diplomatik nezaketsizlik' olduğu ortaya çıktı.

Gazeteci Hande Fırat'ın Hürriyet'te yer alan haberine göre Blinken'ın aracı Dışişleri Bakanlığı'nın kapısına geldiğinde, her konuk bakana yapıldığı gibi Hakan Fidan aşağıya inerek, bakanlığın kapısının önüne çıktı. Ancak Blinken arabadan inmedi, telefonla konuşmakta olan Blinken arabadan çıkmayınca; Fidan da geriye dönerek içeri girdi. Diplomatik nezaketsizlik gösteren Blinken'ı içeride karşılayan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı'nın öpme hamlesini de geri çevirdi.

BLİDENKarşılamaya üst düzey yetkililer katılmadı

Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye tarihinde ilk kez üst düzey herhangi bir yetkilinin katılmadığı karşılama töreniyle karşılandı. Aprondaki ışıkların yakılmadığı karşılama sonrası Blinken'a, çeşitli sokaklara asılan pankartlarla da tepki gösterildi.

Erdoğan'ın tepkisini çekmişti

Blinken geçtiğimiz günlerde İsrail ziyareti sırasında "ABD Dışişleri Bakanı olarak değil, bir Yahudi olarak buradayım" demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu sözlere tepki gösterip "Bu nasıl bir politikacı, bu nasıl bir yaklaşım? Karşındakiler ben de bölgeye bir Müslüman sıfatıyla yaklaşıyorum derse ne diyeceksin?" demişti.

Editör: Nehir Durdağı