Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’ye kurulması planlanan sahra hastanesiyle ilgili fizibilite çalışmaları yapılan üç noktada altyapı yetersizliği nedeniyle Refah Sınır Kapısı'na yakın yeni bir noktada çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Bir gazetecinin Hamas ve İsrail arasında imzalanan ateşkesin bitmesiyle baskıların tekrar artması sonucu yeni yaralı transferinin planlanıp planlanmadığını sorması üzerine Bakan Koca şu cevabı verdi;

“Şu ana kadar ülkemize 114’ü hasta, 86’sı refakatçi olmak üzere 200 kişi ulaştı. 114 hastamızdan çocuk hasta sayısı 26 kişiydi. İki hastamızı da maalesef kaybettik. Biri malign melanomu, biri de yaygın metastazları olan akciğer kanseri sebebiyle 63 yaşlarında iki hastamızı kaybettik. Halen 7 hastamız yoğun bakımda takip edilmektedir. Diğer hastalarımızın şu an için ciddi bir sorunu görünmüyor. Takipleri devam ediyor. Bundan sonraki süreç için koordinasyon ekibimiz yeni hastaların transferini yapmak üzere çalışmalarına devam ediyor.

Önümüzdeki dönemde bizim temelde yapmak istediğimiz sahra hastanesini yerinde açarak hizmeti yerinde vermek. Bununla ilgili bir ekibimiz Gazze’de üç yerleşim yerini incelemişti. Üç yerleşim yerinin de altyapı açısından çok uygun olmadığını gördük. Dördüncü bir yerleşim yeri için yeniden fizibilite çalışmaları yapıldı. Refah Sınır Kapısı'na daha yakın olan bu dördüncü noktanın uygun olacağını düşünüyoruz. Önceki gün İsrail Sağlık Bakanı, bugün Mısır Sağlık Bakanı ile görüştüm. Bu konuda mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde sanırım altyapısı daha iyi olan bu alanda hızla sahra hastanesini kurma durumumuz söz konusu olacak. O durumda da hastaları daha çok yerinde tedavi etme konusunda imkanımız olacak. 20 ambulansımız ruhsatları alınmış şekilde sınırda bekliyor. Sahra hastanemizle birlikte onların da Gazze’ye geçişi söz konusu olacak" 

AK Parti'den MHP'ye geçen belediyeden dikkat çeken hamle: Borçları afişle duyurdu! AK Parti'den MHP'ye geçen belediyeden dikkat çeken hamle: Borçları afişle duyurdu!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yardım çağrısında bulunan Gazzeli çocuğun hatırlatılması üzerine Koca, “Bir değil iki küçük kardeşimiz vardı. Birisi Cumhurbaşkanımıza özellikle çağrıda bulunmuştu. İki çocuğumuza da, yavrumuza da ulaştık. Adreslerine ulaştık, onunla ilgili de iletişim halindeyiz” ifadesini kullandı.

Türk Tabipleri Birliği ile ilgili devam eden adli süreci de değerlendiren Bakan Koca şunları aktardı;“Devam eden hukuki bir süreç var. Hekim haklarının ve saygınlığının mücadele yeri sendikalarda değil, esas tabip odalarında olmalıdır. Tabip odalarının ise amacı sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olmalıdır. Bütün hekim arkadaşlarımı, amacı sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olması gereken tabip odalarını desteklemeye davet ediyorum.”
 

Editör: Nehir Durdağı