Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders konularında sadeleşme yapılarak tüm sınıflarda yapılan değişiklik 2017 yılından bu yana olan  en kapsamlı müfredat değişimi olacak.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ders konularında sadeleşme yapılarak tüm sınıflarda müfredatın değişeceğini, yapılacak değişikliğin aralık ayında kamuoyu ile paylaşılacağını aktardı.

2017 yılından bu yana en kapsamlı değişikliği hayata geçireceklerini bildiren Bakan Tekin, "Muhtemelen aralık ayında müfredatta yapacağımız değişikliği kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Çünkü uzun süredir müfredat değişikliği konusu üzerinde çalışıyoruz. Söz konusu değişiklikle çocuklarımıza gereksiz, düzeylerinin üstünde bir bilgi yüklemesi yapmayacağız'' söyleminde bulundu.

Öğretmenlikte yeni dönem! İşte detaylar Öğretmenlikte yeni dönem! İşte detaylar

"Sözlü sınav yasal zorunluluktur"

Öğretmen alımlarında yapılan sözlü sınavın da uygulanmaya devam edeceğini belirten Tekin, sözlerini şu söylemlerde bulundu;

''Milli Eğitim Teşkilat Kanunu'nu düzenleyen kanun hükmünde kararnameye göre; öğretmen alımlarında sözlü sınav uygulaması getirildi. 2016'da kurulan sisteme göre KPSS'de belli puan barajını geçen adayların üç katı aday sözlü sınava çağrılıyor. Dolayısıyla şu anda öğretmen alımlarında sözlü sınavın olması yasal bir zorunluluktur. Kanunda da herhangi bir değişiklik olmadığına göre mülakat sistemi zaten devam ediyor.''

Yusuf Tekin, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte bütçe olanakları çerçevesinde, ihtiyaç duyulan alanlarda ve sayıda öğretmen ataması yapmayı planladıklarını da belirtti.

Editör: Nehir Durdağı