İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüşen ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’ye insani yardımın artırılması çağrısında bulundu.

Kenya'da halk sokağa döküldü! En az 200 kişi yaralanırken, 100'den fazla kişi gözaltında Kenya'da halk sokağa döküldü! En az 200 kişi yaralanırken, 100'den fazla kişi gözaltında

Beyaz Saray tarafında yapılan açıklamaya göre, iki lider arasındaki görüşmede Gazze'deki son gelişmeler masaya yatırıldı.

Açıklamada, "Başkan Biden, İsrail'e, vatandaşlarını terör eylemlerinden koruma hakkı ve yükümlülüğü olduğunu, ancak bu korumayı uluslararası hukuka uygun ve sivillerin güvenliği gözetilerek yapması gerektiğini vurguladı" ifadeleri kullanıldı.

biden-9

Rehine diyaloğu

Görüşmede, Gazze'de alıkonulan Amerikalı rehinelerin durumu da gündeme geldi.

Beyaz Saray'ın aktardıklarına göre, Biden ve Netanyahu, rehinelerin güvenli bir şekilde bulunup serbest bırakılması adına yürütülen çalışmaları ele aldı; "Başkan, Gazze'de yaşayan sivillerin ihtiyaç duyduğu insani yardımların hızla ve ciddi bir şekilde arttırılması gerektiğini belirtti. İki liderin, bu konuda hem birebir hem de ulusal güvenlik ekipleri arasında sürekli iletişimde olacaklarına dair anlaşmaya vardığı" bilgisi paylaşıldı.

Editör: Nehir Durdağı